پیش‌نشست همایش اندیشه‎های علامه طباطبایی(ره) در المیزان برگزار شد

چهارمین پیش‌همایش از همایش بین الملی اندیشه‎های علامه طباطبایی در تفسیر المیزان، با عنوان «روش و نظریه های تفسیری علامه طباطبایی(ره)» پیش از ظهر امروز، 17 اردیبهشت در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

كد خبر:3358 تاريخ خبر :21:00:00 1393-2-17
به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن، در ابتدای این نشست حجت الاسلام و المسلمین یوسفی‌مقدم، طی سخنانی به بررسی ابعاد مختلف شخصیتی و علمی مرحوم علامه پرداخته و عنوان داشتند: تجلیل از علامه، تجلیل از نگاه متعالی اسلام به علوم انسانی است؛ تجلیل از ایشان تجلیل از مبدأیی است که ما را به نظریات اصیل قرآنی می‎رساند.

در ادامه حجت الاسلام شکراللهی، دبیر همایش، گزارشی از روند فعالیت‎های این همایش ارائه کرده و از برنامه ها و پیش‌نشست های دیگر که قرار است طی سال جاری برگزار شود، اطلاع دادند.

در این مراسم گزارشی از مقالاتی تحت عناوین "روش های کلی تزکیه نفس از دیدگاه علامه طباطبایی"، "بررسی تطبیقی دیدگاه شیعه و اهل سنت در آیه اطاعت با تاکید بر آراء علامه طباطبایی"، "تناسب روشی و لوازم معنایی بازتعریف امامت در المیزان"، "ادراکات اعتباری در تفسیر المیزان"، "مخاطبان قرآن از دیدگاه علامه طباطبایی"، "رابطه وجود اعجاز با وجود تحدی از منظر علامه طباطبایی"، "کارکرد توسعه مبانی علامه طباطبایی در فقه القرآن" توسط گردآورندگان این آثار ارائه شد.

در پایان این پیش همایش میزگردی تحت عنوان «جایگاه سنت در تفسیر قرآن به قرآن» با حضور حجت الاسلام علی مدبر اسلامی (نظریه پرداز)، حجت الاسلام علی اکبر بابایی (ناقد)، حجت الاسلام حسن رمضانی (موید) و حجت الاسلام سعید بهمنی (دبیر علمی) برگزار شد.

یادآور می‌شود همایش بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی درتفسیر المیزان، آبان ماه برگزار خواهد شد.