صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
نشست علمی "بیان دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن" برگزار شد


كد خبر:3729 تاريخ خبر :08:54:00 1397-9-27 نسخه چاپي

در حاشیه چهارمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، نشست علمی "بیان دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن" برگزار شد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن، در ابتدای این نشست رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن ضمن تبریک به مناسبت هفته پژوهش گفت: پژوهشکده فرهنگ ومعارف قرآن با اتکاء به سرمایه انسانی قرآن پژوه درون سازمانی و برون سازمانی بر این اعتقاد است که می‌توان با اصالت بخشی به نگرش مسئله محور، نوگرایی، نوآفرینی و با بهره گیری از ابزارهای فناورانه، در عرصه مطالعات قرآنی تاثیر پایدار داشت و با مطالعه و پژوهش های قرآنی در عرصه های مورد نیاز جامعه و نظام اسلامی ، به تقویت باور دینی، تثبیت حقانیت آموزه های قرآنی اهل بیت (ع) وتوانمند سازی و توسعه علوم اسلامی کمک کرد.
وی افزود مأموریت پژوهشکده فرهنگ ومعارف قرآن مطالعه و پژوهش قرآنی در عرصه های موردنیاز جامعه و نظام اسلامی است وی تفسیر نگاری ترتیبی نیاز محور، و موضوعی مساله مدار، توجه به مطالعات خاورشناسان، پژوهش در مسئله روش فهم و تفسیر قرآن؛را از اهداف این پژوهشکده برشمرد، و باتوجه به راه اندازی کارگروه مرجعیت علمی قرآن در قطب تعمیق ایمان دینی ومیز کار تخصصی توسعه و تعمیق فرهنگ قرآنی انجام مطالعات اکتشافی، تحلیل و مستندنگاری نظریات و اندیشه ها در حوزه مرجعیت علمی و فرهنگ قرآن را از دیگر اهداف این پژهشکده دانست و استخراج دیدگاه مفسران و اندیشمندان بیش از 21 مقاله،پیشینه شناسی، مفهوم شناسی ، مساله شناسی ومصاحبه با اندیشمندان قرآن پژوه و استخراج دیدگاه آنها در مورد مرجعیت علمی قرآن را از فعالیت های آن هدف دانست و در پایان نقش آفرینی در حل مسائل جامعه معاصر از طریق مرجعیت بخشی به قرآن، تاثیرگذاری و مشارکت در سیاست‌گذاری و برنامه‌‏ریزی‏‌های ملی کلان قرآنی، بهبود روش‌های پژوهش قرآنی و بکارگیری آن‌ها در فرایند‌ها را از چشم اندازهای این پژوهشکده نام برد.
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین علی اسلامی مدیر گروه تفسیر قرآن، تأمين نيازهاي دانشي جامعه معاصر در باره تفسير، ترجمه قرآن و نظریه پردازی را از ماموریت های گروه بیان کرد و با اشاره به 60اثر منتشر شده در این گروه به تشریح مهمترین پژوهش‌های گروه مانند خشونت اجتماعی از منظر قرآن کریم ،عرفان در آیینه قرآن، پیام های آسمانی جلد 4 (تفسیر کودک و نوجوان) تفسیر آموزشی جلد9و10 ،شناسایی و استخراج شبکه معنایی صداقت در قرآن کریم (معناشناسی صداقت در آموزه های قرآنی)، تحلیل و بررسی آراء مفسران متاخر شیعه در حوزه سبک زندگی اسلامی در حوزه معاشرت با مومنان، پرداخت.
وی در پایان تأليف تفسيرهاي ترتیبی نیاز محور و تفسیرهای موضوعي مسأله مدار ،شناسایی نیازهای مراکز آموزشی قرآنی و تدوین منابع تفسیری درخواستی، تحقیق، تصحیح، نوسازی و نقد میراث تفسیری جهان اسلام؛ نقد ترجمه ها و تفاسیر قرآن را از چشم اندازهای این گروه برشمرد.
سپس حجت الاسلام والمسلمین علی خراسانی مدیر گروه دائره المعارف های قرآن کریم به تشریح فعالیت های گروه پرداخت و پژوهش قرآنی به روش دائره المعارف‌ نگاری، با گرایش متنوع و برای اصناف و طبقات گوناگون مردم راماموریت گروه دانست وبا توجه به انتشار15جلد از دائره المعارف قرآن کریم و سه جلد دانشنامه قرآن کریم ویژه نوجوانان ،و نیز انتشار دانشنامه های قرآنی حج و سرزمین وحی،فقه و اصول،علوم قرآنی ، اخلاق ؛ تدوین جلد 16تا21 دائره المعارف و جلد 6و7 دانش نامه قرآنی نو جوانان ، دانشنامه قرآنی ادیان ،زن و خانواده واعلام قرآن را از فعالیت های درحال انجام گروه نام برد و در پایان تکمیل تدوین دائره المعارف‌ها، متناسب با نیاز روزبه صورت تخصصی و عمومی، واکاوی و نقد محتوايي دائره المعارف‌هاي قرآني به ويژه آثار دائرة المعارفي خاورشناسان؛ شناسایی یا ابداع بهترین روش دائره المعارف نگاری وترجمه دائره المعارف قرآن کریم را از چشم اندازهای این گروه دانست .
حجت الاسلام والمسلمین محمد علی مبینی مدیرگروه مطالعات تطبیقی بررسی مطالعات تطبیقی قرآنی میان ادیان و مذاهب اسلامی، نقد مطالعات قرآنی خاورشناسان ونظام سازی قرآنی را از ماموریت های گروه دانست و با اشاره به انجام برخی تک پروژه ها به تبیین سه کلان پروژه مرجعیت علمی قرآن،نظام سازی قرآنی و کلان پروژه قرآن و استشراق پرداخت.
وی افزود: امروزه مطالعات قرآن‎پژوهی در غرب دامنۀ وسیعی پیدا کرده است و مراکز پژوهشی و آموزشی متعددی بر محور مطالعات قرآن‎پژوهی فعالیت می‎کنند. در این مراکز برای مطالعه و بررسی قرآن از روش‎های مختلف استفاده می‎شود و به مقتضای روش‎های به‎کارگرفته شده، نظرات گوناگونی راجع به مباحث قرآنی و مسائل پیرامونی آن ارائه می‎گردد. این نظرات در بسیاری از موارد با دیدگاه‎های رایج در مکتب تشیع همخوانی ندارند و به گونه‎ای موجب ایجاد شبهات قرآنی گردیده‎اند. این در حالی است که متأسفانه از سوی جامعۀ ما و مخصوصاً در حوزۀ علمیه به صورتی نظام‎مند و منسجم به این مطالعات قرآن‎پژوهی در غرب توجه نشده است و در پاسخ به آن‎ها چندان کار درخور توجهی انجام نگرفته است.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت فوق العادۀ مسئله، پژوهشکدۀ فرهنگ و معارف قرآن به گفته ریاست دفتر تبلیغات اسلامی جناب حجت الاسلام والمسلمین واعظی «کلان طرح قرآن و استشراق» را در گروه مطالعات تطبیقی این پژوهشکده فعال کرده است. هدف عالی این کلان‎طرح انجام پژوهش‎های دقیق و معتبر علمی در سطح بین المللی و دستیابی به مرجعیت علمی در این زمینه است. برای رسیدن به این هدف برنامه‎های متعددی در نظر گرفته شده است که بخشی از آن‎ها در سال 1397 شروع شده و بخشی دیگر در سال آتی تحقق می یابد. ایشان در پایان بررسي و نقد مطالعات قرآني خاورشناسان، متفکران و روشنفکران جهان اسلام؛ پژوهش در باره روش‌شناسي مطالعات تطبيقي؛ انجام مطالعات تطبيقي ميان معارف قرآن و کتاب‌هاي مقدس؛ پژوهش تطبيقی در بارة مبانی، روش‌ها و آرای مذاهب اسلامی مبتنی بر ایات قرآن. تولید ادبیات علمی نظام سازی قرآنی را از چشم اندازهای گروه دانست .
حجت الاسلام والمسلمین محمد علی محمدی مدیرگروه علوم قرآنی پژوهش در باره مسائل پیرامونی قرآن ،تأمين پيش نيازهاي تفسير وساماندهي پيش فرض‌ها،مباني،قواعد،روش ها و اصول تفسیر را ماموریت گروه دانست و با اشاره به این که تاکنون 20 همایش یا نشست بوسیله گروه برگزار شده گفت: سلسله نشست‌هاي بررسي تطبيقي تاثير روش‌ها و مكاتب تفسيري بر استخراج نظريه سبك زندگي اسلامي و همایش ملی مبانی قرآنی گفتمان مقاومت در امسال و اوایل سال آینده برگزار خواهد شدوی در ادامه پروژه های زیر رابرخی از مهمترین پروژه های گروه برشمرد1- بررسی و تحلیل روش نظریه پردازی شهید محمدباقر صدر در نظریه سنت های تاریخی در قرآن 2- درامدی بر نظریه مفاهیم بنیادین در حوزه فرهنگ و جامعه 3-بررسی مصادر ادعائی قرآن بخش اول: اقتباس از عهدین 4-نقد إنگاره های ناهماهنگی قرآن وعلوم 5- بررسی و تحلیل سنت معصومان در پاسخگویی به شبهات قرآنی ظاهرگرایان 6-عرصه سیمرغ 7- مبانی روائی تفسیر اجتماعی 8-مستندات قرآنی و روائی گفتمان انقلاب اسلامی و در پایان شناسایی ، اولویت بندی وروز آمد سازی مطالعات قرآن شناختی در سطح ملی و بین المللی؛ تمرکز بر مسئله روش فهم و تفسیر قرآن و بررسی چالش‌ها و چاره یابی برای آن ها؛ باز طراحی مباحث و روش های علوم قرآنی برای توسعه و توانمند سازی علوم اسلامی ؛ پيشبرد وساخت روش‌هاي دستيابي به علوم انساني و نظام سازي قرآن بنيان و پاسخ دهي به شبهات در حوزه معارف قرآن را از چشم اندازهای گروه دانست.
سپس حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده مدیر گروه فرهنگ نامه های قرآنی تدوين فرهنگ نامه های موضوعی و تخصصی و معاجم قرآن و تهیه فرهنگ نامه های موضوعی تفاسیر را از ماموریت های گروه دانست وتدوین سلسلسه موضوعات سبک زندگی در آموزه های قرآن و اهلبیت (ع)، بازنگری فرهنگ قرآن، فرهنگ نامه تحليل واژگان مشابه در قرآن،فرهنگ نامه تحلیل وجوه و نظایر قرآن، المفتاح الجامع لمصطلحات القرآن را از مهمترین فعالیت های در حال انجام گروه نامید.
وی افزود: تدوین فرهنگ‌نامه‌ها و معاجم قرآنی متناسب با نیاز روزبه صورت تخصصی و عمومی؛شناسایی یا ابداع بهترین روش فرهنگ‌نامه نویسی و معجم نگاری قرآنی و تدوین و ارائه آن؛ نظام‌مند سازی وساماندهي علوم و معارف قرآن؛ تسهيل در دسترسي قرآن پژوهان به اطلاعات قرآني؛ فراهم نمودن زمينه ارتقاي فرهنگ قرآن در جامعه را از چشم اندازهای این گروه است و به زودی با همکاری پژوهشکده های پژوهشگاه فرهنگ نامه های تخصصی بر گرفته از فرهنگ قرآن در بیش از ده گرایش تهیه و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
در ادامه جلسه مهندس محمود متین فر رئیس اداره فناوری و فراوری اطلاعات به بیان مهمترین دستاوردها و محصولات یکسال اخیر فناوری پژوهشکده و گفت: پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن از گذشته در حوزه فناوری اطلاعات فعال بوده و حجت‏الاسلام والمسلمین موسوی عبادی مدیر فناوری و فراوری اطلاعات سابق پژوهشکده فعالیت‏های زیادی انجام داده و علاوه بر سایت، اقدام به تولید بیش از 27 نرم افزار ویندوزی نموده که از مهمترین این نرم افزارها می توان به شجره طوبی، فرهنگ موضوعی تفاسیر، پرسمان قرآنی و دانشنامه موضوعی مقالات قرآنی اشاره کرد.
متین فر از پرتال جامع علوم و معارف قرآن که در نمایشگاه قرآن امسال رونمایی شد، بعنوان یکی از مهمترین دستاوردهای پژوهشکده یاد کرد و گفت: در این پرتال علاوه بر محتوای تولیدی پژوهشکده از قبیل دائره المعارف ها، فرهنگنامه ها و تک نگاری ها، مقالات و پایان نامه های قرآنی نیز ارائه شده است.
وی ارائه نسخه جدید قرآن سراج را یکی دیگر از دستاوردهای فناوری اطلاعات پژوهشکده عنوان کرد و گفت: نسخه جدید این نرم افزار به 5 زبان، با طراحی ظاهری و امکانات کاربری جدید و با محتوای غنی و بصورت کاملا رایگان در ماه مبارک رمضان امسال ارائه شد.
رئیس اداره فناوری و فراوری اطلاعات پژوهشکده به بیان جدیدترین محصولات که در هفته پژوهش رونمایی خواهد شد اشاره کرد و گفت: در هفته پژوهش اقدام به رونمایی از 8 نرم افزار موبایلی \\\"فرهنگنامه و دانشنامه موضوعی قرآن\\\" در موضوعات مختلف و همچنین رونمایی از سایت \\\"قرآن و استشراق\\\" خواهیم کرد.
متین‏ فر در خصوص مهمترین فعالیت‏های پیش روی و در دست اقدام اداره فناوری و فراوری اطلاعات پژوهشکده گفت: توسعه محتوایی و فنی پرتال جامع علوم و معارف قرآن، پیاده‏ سازی سامانه بازنمای دستاوردهای قرآنی، پیاده ‏سازی سایت‌های مرجعیت علمی قرآن و نظام سازی قرآنی و تولید برنامه موبایلی فرهنگنامه سبک زندگی، تولید برنامه موبایلی دانشنامه نوجوانان، نرم افزار جامع دانشنامه ها و فرهنگنامه های تخصصی و پیاده‌سازی ویکی قرآن با همکاری پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی از جمله مهمترین فعالیت‏های این اداره می‌باشد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل