صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
نشست علمی نقد کتاب «نقش سیاق در تفسیر قرآن و فقه» برگزار شد


كد خبر:3723 تاريخ خبر :08:46:00 1397-9-11 نسخه چاپي

نشست علمی نقد کتاب «نقش سیاق در تفسیر قرآن وفقه» به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن و همکاری انجمن اصول فقه حوزه و انجمن قرآن پژوهی برگزار شد.

به گزارش پرتال جامع علوم و معارف قرآن، نشست علمی نقد کتاب «نقش سیاق در تفسیر قرآن وفقه» با حضور حجت الاسلام والمسلمین عباس کوثری به عنوان ارائه کننده، و حجت الاسلام والمسلمین علوی مهر و آیت الله احمدی فقیه به عنوان ناقد و حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده به عنوان دبیر علمی جلسه در تالار شیخ طبرسی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن برگزار شد.
در ابتدای جلسه مدیر گروه فرهنگ نامه های قرآنی حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده دبیر علمی نشست پس از معرفی مولف و ناقدین نشست، از عباس کوثری خواست به عنوان مؤلف کتاب به معرفی کتاب و ویژگی های آن پرداخته و در ادامه ناقدین نشست نقد های خویش را بیان نمایند.
عباس کوثری نویسنده کتاب «نقش سیاق در تفسیر قرآن و فقه» در ابتدای جلسه ساختار کتاب را تبیین و روش تحقیق را بیان نمود و سپس به دلایل حجیت سیاق از حیث موضوع، شرایط حجیت و دلایل حجیت و ثمرات بحث سیاق پرداخت.
سپس آیت الله احمدی فقیه یزدی ضمن تشکر از صاحب اثر و تمجید از ایشان در پرداختن به موضوع خاص سیاق اظهار داشتند: این اثر گویا اولین اثر مستقل در این موضوع است که به نگارش در آمده است. و در ادامه به نکاتی در دستیابی به تعریف جامع بیان داشتند که می بایست در این کار مدنظر قرار گیرد؛ و مصادیقی ملموس برای واژه سیاق در غنابخشی به این کتاب بیان گردد.
در ادامه استاد دکترعلوی مهر به نکات مثبت وجنبه های مختلف کتاب اشاره کردند و مطالبی از قبیل ضرورت تعیین مرزهای سیاق با تقیید و تخصیص تاکید نمودند.
در پایان جلسه کوثری اضهار داشت: نکات ارزشمندی که ناقدین محترم اشاره نمودند در ویرایش بعدی اثر،مورد بررسی و توجه قرار خواهد گرفت.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل