صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
مدیر حوزه‌های علمیه تشریح کرد: پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پیشگام در دائره المعارف قرآن است


كد خبر:3710 تاريخ خبر :08:40:00 1397-9-3 نسخه چاپي

آیت الله علیرضا اعرافی در مراسم بزرگداشت «دائره المعارف قرآن کریم و رونمایی از جلد 15 این دائر ه المعارف»: اقداماتی که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام شده، در جهت رونق حرکت روز افزون قرآنی در فضای حوزه‌های علمیه و ترویج این اندیشه قرآنی است.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: پایه ریزی سلسله ای از تفسیرهای تربیتی جامع، تفسیرهای موضوعی، روش شناسی و تنظیمات مکاتبی در تفسیر قرآن، توجه و گرایش به سمت مباحث مستشرقان و نقدهای قرآنی که از نحله‌های مختلف آمده و ترجمه قرآن به دیگر زبان ها از جمله دستاوردهای بزرگ قرآنی پس از انقلاب اسلامی است.
به گزارش پرتال جامع علوم و معارف قرآن به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، آیت الله علیرضا اعرافی در مراسم بزرگداشت «دائره المعارف قرآن کریم و رونمایی از جلد 15 این دائر ه المعارف» که به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در تالار شیخ طوسی این پژوهشگاه برگزار شد، اظهار داشت: وظیفه ما است که از نهاد ارزشمند دفتر تبلیغات اسلامی و بخشهای گوناگون علمی، فکری، تبلیغی و تحقیقی آن تقدیر تشکر کنیم.
وی با اشاره به خطبه 198 نهج البلاغه اظهار داشت: حدود 50 گزاره و فراز در این خطبه نورانی پیرامون قرآن وارده شده است و مجموعه این 50 گزاره در کنار هم یک منظومه فکری را پیرامون قرآن ارائه می‌دهد.
مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: عالمانی در بلاد و غیر مراکز متمرکز حوزه داشته باشیم، اما در طراز حوزه مرکزی کار کنند که مرحوم شوشتری از این عالمان است که بهج السوابق از آثار این عالم، شرح موضوعی نهج البلاغه بوده که از نظم منطقی برخوردار است.
وی افزود: بهج السوابق تألیف علامه شوشتری در شرح نهج البلاغه قریب به 30 مورد از کلمات امیرالمؤمنین(ع) را در 30 موضع نهج البلاغه درباره قرآن شرح کرده است که حدود 50 تشبیه حضرت علی(ع) درباره قرآن دارد که یکی از آنها خطبه 198 است که 50 فراز بوده که 25 تشبیه در این خطبه درباره قرآن آمده است.
آیت الله اعرافی اظهار داشت: ضمن ابراز امیدواری نسبت به رونق حرکت روز افزون قرآنی در فضای حوزه‌های علمیه افزود: اقداماتی که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام شده، در جهت ترویج این اندیشه قرآنی است.

* حرکت‌های بزرگ قرآنی پس از انقلاب اسلامی
وی گفت: حرکت‌های بزرگ قرآنی که در 40 سال اخیر پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و حوزه انجام شده است که در محور اول، علی رغم این که باید اعتراف کنیم که در پیشگاه قرآن کم کار کرده‌ایم و همچنان کارهای بزرگی باقی مانده است، اما به برکت انقلاب اسلامی و با پیشگامی حوزه‌های علمیه، امروز از یک دستاورد قرآنی بزرگ و عظیمی برخورداریم.
مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: در قم شاهد پایه ریزی سلسله‌ای از تفسیرهای تربیتی جامع بوده‎ایم که سلسله جنبان آن، علامه طباطبایی(ره) بوده اند و به دنبال آن سه چهار تفسیر جامع تربیتی قرآن در دست داریم که در طول حدود این 50 سال در قم تولید شده است و امروز تفسیر آیت الله جوادی آملی در مراحل نهایی خود قرار دارد که این محور از افتخارات حرکت قرآنی ما به شمار می‌آید.
وی با بیان این که محور دوم حرکت‌های بزرگ قرآنی پس از انقلاب اسلامی، تفسیرهای موضوعی است، گفت: در این تفسیرها، شاهد تطور و تحول بوده‌ایم، در این زمینه بزرگان، فضا و دانشوران حوزوی انواعی از تفسیرهای موضوعی را تولید کرده اند که شاید بتوان 10 نمونه مهم و جدی را برشمرد.
وی مجموعه آثار تولید شده در عرصه علوم قرآنی را از ذخایر خوب دوره معاصر دانست و افزود: اقداماتی که در حوزه علوم قرآنی چه در بحثهای کهن و سابقه دار و چه مباحث جدید حوزه علوم قرآنی انجام شده، سومین محور حرکت‌های بزرگ قرآنی پس از انقلاب اسلامی است؛ در این حوزه، مرحوم معرفت از سلسله جنبان این حرکت بوده اند و به دنبال آن فضا و محققان زیادی در عرصه علوم قرآنی آثاری خوبی را پدید آورده اند و به خصوص افرادی در قلمروهای جدید و مورد ابتلای امروز جهان شده اند.
آیت الله اعرافی اظهار داشت: محور چهارم مربوط به بحث‌های رو ش‌شناسی و تنظیمات مکاتبی در تفسیر قرآن است که در این زمینه هم کارهای خوبی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه صورت گرفته است.
وی پنجمین محور از حرکت‌های بزرگ قرآنی پس از انقلاب اسلامی را توجه و گرایش به سمت مباحث مستشرقان و نقدهای قرآنی که از نحله‌های مختلف آمده، عنوان کرد و گفت: حوزه در این عرصه ورود کرده و دستاوردهایی البته محدود داشته است که در این زمینه ضعف داریم.
مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: ششمین محور، مباحث ترجمه قرآن به دیگر زبان ها است که کم و بیش حوزه در این مقوله ورود کرده است و کسانی که ریشه حوزوی داشته، تولیدات خوبی دارند و حوزویان از قدیم داشته اند و در دوره اخیر هم برخی از بزرگان حوزه در این عرصه ورود کرده اند و در عرصه ترجمه قرآن به زبان‌های دیگر ورود داریم البته این ورود اندک است که طبق آمار چند سال پیش، قرآن به کمتر از 100 زبان ترجمه شده که در مقایسه با کتاب مقدس که بالای 1000 زبان، گویش و لهجه ترجمه دارد، اندک است که به نظر می‌رسد خیلی از حدود این 100 زبان اتقان بالا ندارد و اشکالات جدی بر آن وارد می‌کنند.

* وجود 10 رشته و گرایش در حوزه قرآنی
وی افزود: محور دیگر حرکت‌های بزرگ قرآنی پس از انقلاب اسلامی، بحث رشته ها است که قرآن در نظام رشته ای حوزه بیاید و امروز حدود 10 رشته و گرایش در حوزه قرآنی داریم.
آیت الله اعرافی اظهار داشت: همینطور در بحث نرم افزاری قرآن قدمهای خوبی برداشته شده و یک محور هم بحث دائره المعارفهای قرآنی است که شاید پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پیشگام دائره المعارفی قرآن باشد.
وی تصریح کرد: اگر بخواهیم داشته ها و تولیدات قرآنی را در چند دهه به شمار بیاوریم، در این محورها شاهد دستاوردهای مناسب و خوبی هستیم، البته پاسخ نسبی است که درباره قرآن در حوزه چه می‌شود.

* پیشنهادات ناظر به خلأها و ضعف ها و آسیب‌های در قرآ ن‌پژوهی
مدیر حوزه‌های علمیه در بخش دیگر سخنان خود به چند پیشنهاد ناظر به خلأها و ضعف ها و آسیب‎های قرآن پژوهی گفت: یکی از این پیشنهادها مربوط به روش تحقیق در حوزه قرآن است؛ فقه ما پویایی و بالندگی پیدا کرده و می‌تواند باز هم پیش رود، به علت این که مبتنی بر دانش بسیار عمیق اصول و فقه است و در قلمروهای دیگر علوم اسلامی، این الگو را کمتر به کار بسته ایم، البته شاید تا حدی موجهاتی داشته باشد اما قابل قبول نیست؛ یعنی اگر بخواهیم در هر حوزه ای از دانش‎های السلامی پیش برویم، حتما باید یک منطق و ناظر به منطق و متدولوژی و روش شناسی شکل بگیرد و دائماً پیش برود و فقه و اصول در یک داد و ستد با هم در پیش هستند.
وی گفت: در اصول موجودمان دو نوع قواعد داریم: برخی از قواعد اصول موجود ما، روش شناسی عام علوم اسلامی و بخش دیگر در خصوص فقه است، ما باید بخش مشترک را جداسازی کرده و در بخش‌های ویژه ای که تفسیر کارآمدی دارد، بیفزاییم، آن موقع یک دانش روش شناسی تفسیر شود و حرکت تفسیری ما را سرعت و عمق می‌بخشد.

* غنای تحقیقات اسلامی در گرو برجسته سازی روش شناسی تفسیر است
آیت الله اعرافی اظهار داشت: اکنون اصول تفسیر یعنی روش شناسی تفسیر داریم اما پنهان است که اگر برجسته شود و در معرض نقد قرار بگیرد، حتماً تحقیقات اسلامی ما غنا، عمق و شتاب بیشتری پیدا می‌کند که جای خالی آن وجود دارد.
وی درباره تفسیر موضوعی با رویکرد شهید صدر افزود: رویکرد شهید صدری را جدای از تفسیر موضوعی قبلی نمی دانم، بلکه یک نوع مکملی برای آن به شمار می‌آید، اما در هر صورت مهم است که پایه گرایش‌های تفسیر موضوعی را بریزیم، البته کم و بیش ریخته شده اما این زمینه قابل کار است، به ویژه وقتی که با علوم انسانی گره بزنیم.
مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: اگر یک حرکت جدیدی در تفسیرهای موضوعی معطوف به رشته ها بیاوریم، طبعاً می‌تواند حرکت قرآن پژوهی ما را سرعت و عمق ببخشد.

* رشته‌های قرآنی می‌تواند حوزه را عمق ببخشد
وی با بیان این که رشته‌های قرآنی می‌تواند حوزه را عمق ببخشد، گفت: در پایه ریزی رشته‌های جدید در حوزه با سه دیدگاه مواجه هستیم که افراط و تفریط و نقطه تعادلی دارد؛ وقتی بخواهیم پایه رشته جدید در حوزه‌های فقهی، کلامی، تفسیری و قرآنی بریزیم، اولین دیدگاه می‌گوید که پایه رشته را نریزید بلکه ادبیات، محتوا، منبع و غیره آن را تولید کنید سپس رشته را راه‌اندازی کنی که این دیدگاه مانع از این شده که حوزه غنای رشته ای پیدا کند البته در مقابلش هم با ساده انگاری با این قصه رفتار می‌شود و گفته می‌شود که با چند مقاله و مجموعه سطحی می‌توان پایه رشته و یا گرایشی را ریخت که این هم درست نیست اما اگر نقطه تعادل نظریه سوم را بپذیریم، قطعا می‌توانیم در حوزه قرآن رشته سازی و گرایش‌های جدید تولید کنیم.
وی افزود: یکسال و نیم گذشته در حوزه حدود دویست سیصد نفر از اساتید همکاری کردند و 11 حوزه دانشی تعریف شد و در هر حوزه دانشی درختواره آن منطقی و منسجم تر در این طرح کار شد و تا یک ماه آینده این طرح نهایی می‌شود و گفت هایم که یک سال آینده باید سرفصل نوشته شود و منبع یابی شود.
آیت الله اعرافی با بیان این که غنای تولیدات علمی با ورود به فضای آموزشی به دست می‌آید، اظهار داشت: با این رشته سازی هم نباید ساده برخورد کرد و هم وسواس به خرج داد، در هر صورت هر چه تولید علمی کنیم، اگر در فضای آموزشی و تحقیق کلاسی نیاید، نمی تواند به غنای خوبی دستیابی پیدا کند.

* تعریف 30 رشته و گرایش در حوزه علوم قرآنی در درختواره جدید حوزه
وی گفت: در حوزه قرآن و علوم قرآنی این گونه است که در درختواره جدید، حدود 30 رشته، گرایش و مقطع تعریف شده و به این معنا نیست که به سرعت می‌خواهد اجرا شود، بلکه به تدریج باید تولید ادبیات شود اما دانش ما باید در قالب رشته ها، گرایش ها، تحقیقات و مباحثات تجلی پیدا کند و سبب غنا و باروری حوزه‌های دانشی در حوزه شود.
مدیر حوزه‌های علمیه با بیان این که نگاه مدیریت در رشته ها آن این نیست که خود مدیریت اجرا کند، تصریح کرد: به زودی در 20 مرکز پیرامون حوزه و حوزوی که در ساختار مدیریت نیستند، اما همه ما حوزه هستیم، خواهش خواهیم کرد که این درختواره را داریم که یک اولویت‌های یک را داریم که خود مدیریت باید ورود کند و دو سوم آن در اولویت دو و سه قرار گرفته است یعنی تقاضا کنیم که دیگر نهادها آن را اجرا کنند.
آیت الله اعرافی اظهار داشت: درختواره را به دفتر تبلیغات اسلامی تقدیم می‌کنیم و در منظومه بزرگ دفتر چه بخش هایی از آن عملیاتی و قابل اجرا است؛ مهم است که به نیازهای جامعه باید پاسخ دهیم و یک پاسخ مهم ما، در زمینه رشته ها و گرایش ها است.
وی افزود: حوزه انقلابی ابعاد و لایه هایی دارد که درست و محترم است اما مهم تر آن است که حوزه انقلابی بگوید که مثا 200 رشته دارم و هر بحثی هر جایی گفته می‌شود، رشته اش در حوزه وجود دارد و نسخه عالمان دین را ارائه دهیم و این عمق حوزه انقلابی است که گاهی به این بخش بنیادین عناصر و مؤلفه‌های حوزه انقلابی توجه نمی شود که قطعا باید توجه شود؛ در کنار آن یک درختواره ای که حوزه‌های کاربردی و مهارتی انجام شده که دفتر تبلیغات اسلامی در آن ورود سابق و پیشینی دارد.

* راه اندازی سطح 5 بدون مدرک در حوزه
وی گفت: نظیر آنچه که در حوزه آموزش‌های رشته ای طراحی شده و در شورای گسترش حوزه نهایی خواهد شد و ضمن رشته ها درختواره تعیین شده، سطح پنجمی که مدرک و غیره در آن نیست اما نخبگان سطوح 4 و سطوح عالی می‌تواند در آن سال ها تمحض پیدا کنند، تعریف شده است.
مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: فقه قرآن جای کار زیادتری از وضع فعلی دارد، به یک معنا همه قرآن با ملاحظات غیر مستقیمی با فقه مرتبط می‌شود و به یک معنا آیاتی که اکنون گفته می‌شود، بیش از این باشد و حوزه فقه قرآن از حوزه هایی است که قابل توجه بیش از این است.

* ضرورت ترجمه محصولات قرآنی به زبان‌های دیگر کشورها
وی افزود: ترجمه محصولات قرآنی مسأله دیگری است و بازتولید این دستاوردهای پژوهشی قرآنی حداقل به دو سه زبان واقعاً ضرورت دارد.
تولیدات نابی داریم که در فضای بیرون انعکاس پیدا نمی کند اما دایره نفوذ آن دایره محدودی است و محصولات قرآنی ما در حصار زبان فارسی اسیر است و هزینه بالایی دارد.
آیت الله اعرافی اظهار داشت: باید تدابیری اندیشیده شود که محصولات قم از این زندان بیرون رود؛ یک بخشی که در جامعه المصطفی پایه‌ریزی شد، این بود که در سطوح دکتری پایان نامه تعریف می‌شد به عنوان مثال تفسیر نمونه در 6 جلد تلخیص شد و ترجمه آن به زبان تایی توسط 20 طلبه تایلندی 10 سال به طول انجامید.
وی گفت: راه‌های میانبری باید پیدا شود که محصولات حوزه در ظر فهای دیگر زبانی با ادبیات خودشان بازتولید شود.
مدیر حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: علی رغم همه تنگناهایی که نهادها با آن مواجه هستند اما ظرفیت بزرگی که در دفتر تبلیغات اسلامی وجود دارد، می‌تواند در همه محورها پیشگام شود و قدم‌های بزرگ و اساسی بردارد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل