صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
مراسم بزرگداشت و رونمایی از جلد ۱۵ دایره المعارف قرآن کریم با حضور مدیر حوزه‌های علمیه برگزار شد.


كد خبر:3708 تاريخ خبر :08:31:00 1397-9-3 نسخه چاپي

مراسم بزرگداشت «دائره المعارف قرآن کریم و رونمایی از جلد 15 این دائر ه المعارف» با حضور آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

به گزارش پرتال جامع علوم و معارف قرآن، مراسم بزرگداشت دائره المعارف قرآن کریم و رونمایی از جلد 15 این دائره المعارف با حضور آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور، حجت الاسلام و المسلمین طارمی مدیر علمی دانشنامه جهان اسلام، حجت‌الاسلام‌والمسلمین واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی استان، حجت اسلام والمسلمین لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.
در این مراسم، مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور اظهار داشت: حقیقت این بوده که از برکات اصلی و مهم انقلاب اسلامی نشر و توسعه حوزه‌های علمیه در ابعاد علمی و زیرساختی بوده و در بسیاری از عرصه‌ها حوزه‌های علمیه پیشگام بوده‌اند.

*قرآن کریم به 100 زبان زنده دنیا ترجمه‌ شده است
آیت‌الله علی‌رضا اعرافی با اشاره به برخی از فعالیت‌های برجسته و نوین حوزه علمیه در سال‌های گذشته افزود: برگزاری سلسله تفسیرهای ترتیبی تفاسیر علامه طباطبایی و آیت‌الله جوادی آملی از برجستگی‌ها و اقدامات بسیار مؤثر و موردنیاز حوزه در ماه‌های گذشته بوده است.
امام‌جمعه قم تأکید کرد: خوشبختانه در سال‌های گذشته محور تفسیر موضوعی در سطح حوزه‌های علمیه با جهش و رشد قابل‌توجهی دنبال شده است، در سال‌های اخیر بزرگان حوزوی 10 تفسیر موضوعی قابل‌توجه تدوین کرده‌اند.
وی بیان کرد: در حوزه علوم قرآنی بزرگانی چون مرحوم آیت‌الله معرفت اقدامات نوین و اثرگذار بسیاری انجام داده‌اند، درمجموع درزمینهٔ روش‌شناسی و تنظیمات مکاتبی اقدامات و فعالیت‌های قابل قبولی در سطح حوزه‌های علمیه انجام‌گرفته است، برای درک بهتر از دیدگاه‌های مستشرقان واحدهای درسی ویژه در جامعه المصطفی تدوین و تدریس می‌شود.
آیت‌الله اعرافی گفت: حقیقت تلخ درباره مبحث قرآن و ترجمه این بوده که تاکنون این کتاب هدایت‌کننده و نجات‌بخش الهی صرفاً به 100 زبان زنده دنیا ترجمه‌شده درحالی‌که کتاب مقدس انجیل و تورات به بیش از 1000 زبان و لهجه موجود در دنیا ترجمه‌شده است.
امام‌جمعه قم ابراز کرد: درزمینهٔ دانش‌های قرآنی فعالیت‌های مناسبی انجام‌شده اما همچنان کارهای نکرده و روی زمین‌مانده در این بخش زیاد و قابل‌توجه است، قرآن باید به‌عنوان نظام رشته‌ای حوزه جایگاه ویژه‌ای برای خود داشته باشد.

*لزوم آشنایی بیشتر حوزه های علمیه با دیدگاه های نوین
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه نیز در بخشی از این مراسم، تأکید کرد: قرآن مهم‌ترین و بزرگ‌ترین منبع دینی بوده که لازم است تا حوزویان توجه بیشتری نسبت به این بخش داشته باشند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین واعظی با شاره به برکت کارهای گروهی در تألیف آثار دینی ابراز کرد: درصورتی‌که فعالیت‌های بزرگ علمی مانند تدوین دانشنامه‌ها و دایره المعارف‌ها به‌صورت گروهی و جمعی دنبال شود می‌تواند از پشتیبانی‌ها و غنای علمی بیشتری برخوردار شود.
وی ادامه داد: تدوین و نگارش تفسیر راهنما، فرهنگ قرآن کریم و دایره المعارف کودکان و نوجوانان از فعالیت‌های موفقی بوده که در دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم انجام‌شده است، باید ضعف حوزه‌های علمیه در عدم رصد جهت‌گیری‌های مراکز و مجامع علمی غرب در سطوح مختلف علمی برطرف شده و توجه ویژه‌تری به این بخش صورت بگیرد.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه عنوان کرد: حوزه‌های علمیه باید با روش و دیدگاه‌های نوین و جدید مراکز علمی دنیا درزمینهٔ‌های مختلف به‌درستی آشنایی و اطلاع کافی داشته باشد، باید از ظرفیت پژوهشگران زبان در عرصه‌های مختلف استفاده بیشتری شود.
واعظی تأکید کرد: در وضعیت فعلی تولیدات حوزه‌های علمیه در بخش‌های مختلف با مراکز اسلامی و مجامع علمی بین‌المللی به اشتراک گذاشته نمی‌شود که این‌یکی از ضعف‌های اساسی حوزه است، باید عرصه‌های تعامل و اشتراک پژوهش‌های قرآنی حوزه با مراکز علمی بین‌المللی افزایش پیدا کند.

*زیرساخت‌های علوم اسلامی برای پاسخگویی به شبهات جدید تقویت می‌شود
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در بخشی از این جلسه، ابراز کرد: درزمینهٔ علوم انسانی کارهای زمین‌مانده و عقب‌افتاده بسیار زیاد است، تدوین دایره المعارف قرآنی اخیر یکی از اقدامات موفق حوزه در ماه‌های اخیر بوده است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین لک زایی با اشاره به‌ضرورت توانمندسازی علوم اسلامی خاطرنشان کرد: برای پاسخگویی به نیازهای جدید جامعه باید علوم اسلامی را تا حد امکان تقویت و بسط داد، زیرساخت‌های لازم برای تقویت و توان مدسازی علوم اسلامی باید به‌درستی در سطح حوزه‌های علمیه گسترش پیدا کند.
وی با اشاره به آیه‌ای از سوره شریفه توبه بیان کرد: بر اساس معنای و مفهوم آیه کریمه 40 سوره توبه هنگامی‌که مردم رسول‌الله(ص) را یاری کنند خداوند نیز آن‌ها را نصرت و یاری می‌کند، تدوین دایره المعارف قرانی می‌تواند مصداقی از این آیه کریمه باشد.
لک زایی ادامه داد: از سیاست‌ها و اهداف اصلی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه مسئله افق‌های جدید دانشی است که باید ورود جدی در آن کرد،برخی امور که انجام آن به‌تنهایی از عهده یک فرد خارج است اما انجام آن در جامعه ضروری است باید به‌صورت جمعی و با مشارکت همگانی صورت بگیرد.

* قالب الفبایی بهترین روش در تدوین دایره المعارف است
معاون گروه دایره المعارف جهان اسلام نیز در این مراسم با اشاره به تخصصی بودن دائره المعارف قرآنی اظهار داشت: حقیقت این بوده که دایره المعارف های تخصصی فصل نوینی در عرصه نگارش دایره المعارف در سطح مراکز علمی و دانشگاهی کشور هستند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین طارمی بیان کرد: در این دایره المعارف از روش و قالب الفبایی و مستند نویسی که متداول‌ترین و بهترین نوع تدوین دایره المعارف است استفاده‌شده است، همچنین در این دایره المعارف از روش مدخل گزینی مستوفا بهره برده شده است.
وی با اشاره به برخی از ویژگی‌های این اثر جدید عنوان کرد: معرفی مفسران قدیمی و نمایه نهایی‌شان نزول آیات از ویژگی‌های مهم این دایره المعارف است، دقت نظر در مدخل‌ها و تجزیه‌وتحلیل دقیق آن‌ها از ویژگی‌های نوین این اثر دایرالمعارفی است.
این پژوهشگر حوزه دایره المعارف نویسی ادامه داد: آن چیزی که در مدخل نویسی از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است رفع ابهام از منابع هم‌نشین است، تفکیک رویکردها کمک‌ها شایانی به مبحث مدخل نویسی در گردآوری دایره المعارف ها می‌تواند داشته باشد.

* دایره المعارف قرآنی نیاز تحقیقاتی مراکز دانشگاهی و علمی کشور را برطرف کرده است
مدیر گروه دایره المعارف های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز در بخشی از این مراسم، با اشاره به مشارکت فضلای حوزه در تدوین دایره المعارف قرآنی ابراز کرد: در تدوین این اثر ماندگار بیش از 100 پژوهشگر حوزوی مشارکت داشته‌اند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی خراسانی ادامه داد: در حال حاضر مدخل‌های قرآنی به 3 هزار و 200 مدخل تعدیل و کاهش پیداکرده‌اند، برای تدوین این اثر جدید از بیش از 2 هزار و 300 مدخل روایی و حدیثی استفاده‌شده است.
وی خاطرنشان کرد: در این اثر مهم دایره المعارفی برای استفاده بهتر و مفیدتر دانشجویان از جلد هشتم به بعد منابع مطالب در زیر مقالات به‌صورت مجزا و منفک بیان‌شده است، درزمینهٔ علوم قرانی همچنان نیاز به تفاسیر موضوعی و پژوهشی احساس می‌شود.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل