صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
آماده سازی نرم افزار مداخل قرآنی مرتبط با سلامت تا پایان سال جاری


كد خبر:3704 تاريخ خبر :08:42:00 1397-8-28 نسخه چاپي

دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت گفت: ان شاءالله طی 2 ماه آینده تعداد مداخل مرتبط با سلامت مشخص خواهد شد و مقرر شده است که ورژن اول این نرم افزار در هر 4 بُعد سلامت(جسمی، روان، اجتماعی و معنوی) تا پایان سال جاری به دست پژوهشگران برسد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن به نقل از روابط عمومی دفتر تبلیغات اسلامی، حسام الدین علامه «مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت» در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: این کمیسیون زیر مجموعه ای از وزارت بهداشت است که ذیل شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند و سعی می کند که بتواند در حوزه سلامت، مرجعیت علمی قرآن و سنت را دنبال کند و از آموزه های قرآنی و دینی در حوزه سلامت استفاده حداکثری و البته روشمند و فراگیر داشته باشد.
وی گفت: معتقدیم در حوزه علوم تجربی که زیرمجموعه حوزه سلامت و پزشکی است، هر آنچه که حاصل تحقیق و تجربه بشر و دریافت سنت‌های حاکم بر بحث سلامت جسم، روان، روح و معنویت در انسان است، کشف این‌گونه قوانین قطعاً با دین توازن و همراهی دارد، هر چند که اگر ما یک عینک محدود و تنگ نظرانه به شناخت انسان و ابعاد سلامت آن داشته باشیم، خروجی که از این رویکرد و زاویه دید می آید، کامل نیست و امکان دارد که کاریکاتوری باشد.
مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: اگر از یک نگاه کل نگر، الهی، توحیدی و استفاده از آموزه‌های وحیانی در شناخت انسان و سلامت او استفاده کنیم، می توانیم به صورت فراگیر با استفاده از دانش سلامت و آموزه های دین در شناخت انسان و سلامت او نگاه کامل تر و فراگیرتری به سلامت داشته باشیم.
وی افزود: این مسیر قطعاً نه به معنای نفی دانش بشیری در حوزه سلامت می باشد و نه نگاه ما این است که اگر نگرشی اسلامی و دینی به حوزه سلامت داشته باشد، این نگرش، نگرشی قدسی است، بلکه یک برداشت روشمند، منظومه سازی و نظریه پردازی شخصی است که سعی می کند از آموزه های معرفت دینی استفاده کند و با گزاره‌های دانش بشری در حوزه سلامت ترکیب کند و در این مطالعه بین رشته ای بتواند نگاه جامع تری به موضوع سلامت داشته باشد.
علامه با اشاره به طراحی نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت اظهار داشت: از این رو، نقشه جامع مطالعات اسلام و سلامت طراحی شد و نگاهمان این بود که در ابتدای کار تعاریف لازم قراردادی و مختار از علم، سلامت و دین برای ورود به پارادایم مطالعاتی اسلام و سلامت داشته باشیم، در محور دوم مبانی فلسفی و کلامی مقدماتی برای ورود به بحث را تبیین کنیم، به عبارتی به پرسش‌هایی که پیرامون تأثیر نوع شناخت انسان از عالم هستی، طبیعت، ارزش های انسانی، خداشناسی، تعریف عقل و علم و دین، مبانی کلامی جدید و قدیم قلمرو علم معصوم و ارتباط میان وحی و علم به وجود می آید، بتوانیم پرسش هایی که ناظر به حوزه سلامت در این مبانی است، تبیین کنیم.
وی گفت: در قسمت بعدی نگاهمان این بود که مبانی روشی که برای مطالعات میان رشته‌ای بین اسلام و سلامت است را بررسی کنیم. اگر می‌خواهیم یک کار میان رشته ای انجام دهیم، در آزمون پذیری این کار بین رشته ای که از یک طرف آموزه های دین و گزاره های دینی را دارا است و از طرف دیگر گزاره‌های تجربی را دارد و ناظر به سلامت که امری تکوینی و طبیعی می باشد، از چه آزمون ها و روش هایی باید استفاده کنیم.
دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت با اشاره به جامع نبودن بررسی کلمه ای از قرآن بدون نگاه به احادیث و روایات تصریح کرد: اگر می خواهد مطالعاتی صورت بگیرد، نمی شود یک مطالعه دقیق و جامع بدون داشتن منابع کامل باشد، اگر در یک موضوعی مثل تغذیه می‌خواهیم نظر اسلام را بدانیم باید خانواده احادیث و روایات در آن حوزه را داشته باشیم و باید بر علوم و معارف قرآنی و روایی که در آن احادیث و آیات است را مسلط و آشنا باشیم. این که یک کلمه ای از قرآن یا روایات را بدون نگاه کردن بر کلیت و خانواده احادیث و روایات و روح حاکم بر دین بررسی کنیم، بررسی روشمند و جامعی نیست.
وی به همکاری با پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پرداخت و افزود: برای این که از بین منابع سه گانه قرآن، روایات و منابع تمدنی شامل اقوال علما، مفسرین، عرفا، ادبا و شعرا منابع لازم را برای مطالعات اسلام و سلامت فراهم کنیم، با پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مرتبط شدیم تا با استفاده از کار بزرگ و کارآمدی که این پژوهشکده در استخراج مداخل قرآنی و تهیه فرهنگ نامه، دائره المعارف و دانش نامه‌هایی که در رابطه با این مداخل نگاشته اند، بتوانیم کار میان رشته ای با حوزه سلامت انجام دهیم.
علامه درباره مداخل قرآنی مربوط به سلامت اظهار داشت: به عبارتی در یک کار مشترک، مداخل مربوط به سلامت را در ابعاد چهارگانه سلامت(جسمی، روان، اجتماعی و معنوی) استخراج و طبقه بندی کنیم و اولویت گذاری از نظر میزان ارتباط با موضوع سلامت را به چند درجه تقسیم کنیم و سپس ریشه های اصطلاحات، واژگان و لغاتی که مرتبط با موضوع سلامت است را از فرهنگ نامه، دانش نامه و تفاسیری که این مداخل حوزه سلامت در آنها به کار رفته اند را جمع آوری و احصا کنیم و به صورت نرم‌افزاری با قابلیت جست و جو در اختیار پژوهشگران حوزه سلامت قرار دهیم تا برای پژوهشی که در ارتباط با موضوع سلامت انجام می‌دهند، در زمینه سلامت پژوهی در قرآن منابع لازم را در گام اول داشته باشیم.
وی گفت: مسیر چهار پنج مرحله ای را برای محصول نهایی دیده ایم، اما با توجه به نگاه اقتصاد مقاومتی و کاربردی بودن پژوهش ها که داریم، گام‌های اول را سبک تر و کاربردی‌تر بر می داریم و هر چه جلوتر می رویم، زمینه تدوین محصولات مشترکی که تخصصی تر بتواند پژوهشگران ما را در حوزه سلامت یاری کند، فراهم خواهیم کرد.
مشاور معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در تفاهم نامه همکاری با پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به زبان مشترک رسیدیم و مسیر را مشخص کردیم و مقرر شد که مداخل حوزه سلامت در کارگروهی ظرف 2 ماه پیشنهاد داده شود که مداخل مرتبط با بحث سلامت جسمانی آماده است و 70 درصد مداخل بحث سلامت روان انجام شده اما در بحث سلامت اجتماعی و معنوی به دلیل این که در دانش سلامت روز هم اتفاق نظر، استاندارد و کلمات کلیدی که بر روی آنها اجماع علمای حوزه سلامت وجود داشته باشد، نداریم، مجبور هستیم که گردآوری، تدوین و دسته بندی را انجام دهیم.
وی با اشاره به آماده سازی نرم افزار مداخل قرآنی مرتبط با سلامت تا پایان سال جاری افزود: ان‌شاءالله ظرف 2 ماه آینده تعداد مداخلی که قرار است بر روی آنها پژوهش انجام شود، مشخص و سپس عقد قرارداد به صورت نهایی انجام خواهد شد و بنا است که ورژن اول این نرم افزار در هر چهار بُعد تا پایان سال جاری به دست پژوهشگران برسد.
علامه اظهار داشت: پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن برای 3000 مدخل قرآنی و 60000 هزار واژگان و مفهوم قرآنی این کار را انجام داده اند، اگر بخواهیم مداخل با چهار بعد سلامت را مشخص کنیم، کار نسبت آسانی انجام می گیرد که کارشناسانی که به این نرم افزار کلی آشنا هستند، بر اساس آن مداخل باید زیر مجموعه های دانش نامه ای، فرهنگ‌نامه ای، واژگانی و ریشه لغت و اصطلاحاتی که ذیل مداخل است را از منبع اصلی جدا کنند و در نرم افزار جدیدی که انحصاراً مداخل حوزه سلامت است را تدوین کنند.
وی گفت: گام های بعدی این است که این مداخل را با وسواس بیشتر و اجماع نظر دانشمندان و اساتید حوزه سلامت در 4 بعد آن پیشنهاد دهیم و آن کاری که انجام می شود، روشمند تر باشد.
دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت خاطرنشان کرد: اکنون بر اساس خرد جمعی صاحبنظران این کار صورت می‌گیرد و قرار است که نسخه روشمندتر، قوی تر، متقن تر و استانداردتر در یک سال آینده انجام شود که نسبت به نسخه اولیه 20 درصد حذف و اضافه خواهد داشت.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل