صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
مراسم بزرگداشت «دائره المعارف قرآن کریم» برگزار می‌شود


كد خبر:3699 تاريخ خبر :11:10:00 1397-8-21 نسخه چاپي

مدیر گروه دائره المعارف‌های قرآن کریم پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از برگزاری مراسم بزرگداشت دائره المعارف قرآن کریم خبر داد.

به گزارش پرتال جامع علوم و معارف قرآن، علی خراسانی با اعلام این خبر، اظهار کرد: مراسم بزرگداشت دائره المعارف قرآن کریم با حضور آیت الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و حجت الاسلام والمسلمین حسن طارمی راد مدیر علمی دانشنامه جهان اسلام برگزار خواهد شد.
حجت الاسلام خراسانی گفت: این اثر از سال 1376 در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن آغاز شده و حدود 100 نفر از پژوهشگران در تدوین این دایرةالمعارف نقش دارند، مقالات دایرةالمعارف در بخش‌های مختلف علمی، فلسفه کلام و عرفان، فقه و حقوق، اعلام قرآن، ادیان، علوم قرآنی، اخلاق، مفاهیم و معارف قرآن آماده و تدوین می‌شوند.
مدیر گروه دایرةالمعارف قرآن با اشاره به ویژگی‌های این مجموعه عنوان کرد: نثر مقالات از نثر معیار برخوردار بوده و در تدوین آن از منابع دست اول استفاده شده و مقالات دارای جامعیت موضوعی هستند و مخاطبان قرآنی را با سرعت به موضوع مورد نظر می‌رسانند و این قابلیت دایرةالمعارف است که دارای سرعت دستیابی به اطلاعات است و علاقه‌مندان به مطالعات قرآنی و دانشجویانی که در صدد تالیف پایان‌نامه هستند، می‌توانند از این اثر استفاده کنند، به ویژه در پایان هر مقاله مجموعه کتابشناسی منابعی که از آن استفاده شده، ارائه شده است و علاقه‌مندان می‌توانند به آنها مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: با وجود اینکه همه مقالات صبغه قرآنی دارند، اما با نگاه تخصصی، مقالات تدوین و ارائه می‌شوند و در مجموع 2250 موضوع و مقاله در این دایرةالمعارف تدوین خواهد شد افزون بر این، حدود 750 مدخل آن ارجاعی است و در مجموع این دائره المعارف مشتمل بر 3000 مدخل است و براساس زبان فارسی و الفبای فارسی از حرف «آ» شروع می‌شود.
خراسانی در ادامه بیان کرد: دایرةالمعارف قرآن برای نخستین بار در دنیا با این ویژگی و گستردگی انجام می‌شود و باید به زبان‌های مختلف چاپ و این یادگار به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شود و در این راستا با نهادها و سازمان‌هایی که فعالیت‌های بین‌المللی دارند، رایزنی می‌کنیم تا به یک جمع‌بندی برسیم و بحث ترجمه را جدی‌تر انجام دهیم.
شایان ذکر است این مراسم همزمان با هفته وحدت و در روز 30 آبان 1397 از ساعت 10 الی 12 در تالار شیخ طوسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی واقع در ابتدای خیابان معلم برگزار می گردد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل