صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
بررسی شاخصه‌های مهم دائرة المعارف قرآن کریم


كد خبر:3690 تاريخ خبر :09:59:00 1397-7-18 نسخه چاپي

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد ابوطالبی، عضو شورای علمی دائرة‌المعارف پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه معارف قرآن به معرفی چند شاخصه مهم در دائره المعارف قرآن کریم پرداخت.

در ابتدای این گفتگو محمد ابوطالبی به معرفی اجمالی دائرة المعارف قرآن کریم پرداخت و با بیان اینکه تاکنون 15 جلد از این دائرة المعارف بزرگ قرآنی منتشر شده عنوان کرد: هر جلد از این دائرة المعارف دارای 70 تا8۰ مقاله می باشد و در گزینش مدخل ها موضوعاتی انتخاب شده اند که یا در قرآن کریم نسبت به آن‌ها تصریح شده و یا موضوعاتی است که در مورد آن‌ها به نحوی صحبت شده است، هرچند به آنها تصریح نشده باشد.
رویکرد شیعی و در عین حال نگاه منصفانه به عقائد دیگران
وی در پاسخ به این سؤال که در دنیا دائرة المعارف‌هایی در مورد قرآن کریم نوشته شده است، وجه تمایز دائرة‌المعارف قرآن کریم به دیگر دائرة المعارف‌ها چیست؟ تصریح کرد: ویژگی دائرة المعارف قرآن کریم، شیعی بودن آن است؛ این دائرة المعارف براساس اصول و عقائد شیعه نگاشته شده است اگرچه این به معنای عدم استفاده از منابع و روایات اهل سنت نیست زیرا در مقالات این دایرة المعارف به منابع و تفاسیر اهل سنت استنادات فراوانی وجود دارد.
ابوطالبی بیان کرد: سعی شده تا این دائرة المعارف بی طرفانه نوشته شود و از منابع وروایات اهل سنت هم بهره برده‌ایم ولی اصول آن مبتنی بر عقائد تشیع است و عقائد دیگر مذاهب اسلامی نیز در جایی که لازم بوده به صورت منصفانه در مقالات مربوطه نقد شده است.
احترام به مقدسات مذاهب
عضو شورای علمی دائرة المعارف پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم با تاکید بر احترام به مقدسات پیروان مذاهب دیگر در دائرة المعارف‌نویسی و رعایت دقیق این مسئله در دائرة المعارف پژوهشکده تصریح کرد: دائرة المعارف قرآن کریم در نقد دائرة المعارف لیدن نوشته نشده است ولی اگر در شبهه‌ای در فضای علمی جهان مطرح باشد تلاش شده است در مقالات دائرة المعارف به مناسبت، به آن پاسخ داده شود.
موضوع اخلاق در دائرة المعارف قرآن کریم
ابوطالبی ضمن اشاره به اینکه در دائرة المعارف قرآن کریم مقالاتی به موضوع اخلاق اختصاص داده شده است تصریح کرد: قرآن کریم فراتر از تبیین احکام شرعی و مسائل اعتقادی، دریایی از مسائل اخلاقی است. در همین راستا، گروه دائرة المعارف های قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف در کنار دائرة المعارف قرآن کریم و دانشنامه‌های تخصصی از جمله دانشنامه قرآنی اخلاق را هم منتشر کرده است که کاری با عظمت محسوب می‌شود.
یادآور می‌شود دائرة المعارف قرآن پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم دارای سه هزار مدخل است که ۱۱۲ مدخل آن علوم قرآن و ۳۶۲ مدخل اسما و صفات و ۷۵۰ مدخل اعلام مصرّح و غير مصرّح، و بقيه موضوعات و مفاهيمى است كه در قرآن يا به آن‌ها تصريح شده و يا از آيات برداشت مى‌شود. این مجموعه در نهایت در ۳۰ مجلد تدوين و تنظيم خواهد شد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل