صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، سرآمد پژوهشکده های معارف قرآن سراسر کشور و جهان اسلام است


كد خبر:3678 تاريخ خبر :11:14:00 1397-3-10 نسخه چاپي

حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مراسم رونمایی از جدیدترین آثار پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، این پژوهشکده را از فاخرترین، تأثیرگذار ترین و ارزشمندترین مراکز پژوهشی قرآنی کشور دانست.

حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی گفت: از قدیم‌الایام با فعالیت این مرکز آشنایی کامل داشته و دارم. این پژوهشکده از فاخرترین، تأثیرگذار ترین و ارزشمندترین مراکز پژوهشی قرآنی کشور است و دلیل این امر را در موارد بیشماری می‌دانم که به تعدادی از آنها اشاره خواهم کرد.
وی ادامه داد: به عنوان نخستین دلیل عمیق بودن آثار این پژوهشکده را از جمله پراهمیت بودن این پژوهشکده می‌دانم؛ مستند بودن نیز از جمله دیگر شاخصه‌های آثار این پژوهشکده است؛ به روز بودن و اینکه آثار می‌توانند متناسب با نیاز به روی جامعه هدف تولید و عرضه شوند و همچنین جذاب بودن آثار این پژوهشکده که موجب شده است از منظر مخاطب خواستنی باشد و آنها را ترغیب به خواندن اثر تا به آخر کند و در عین حال منظومه‌وار بودن و اینکه آثار به یکی دو جلد محدود نمی‌شود و تا هر زمانی که جا دارد، مباحث پژوهشی پیرامون یک موضوع خاص ادامه پیدا می‌کند از دیگر ویژگی‌های آثار این پژوهشکده است.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با بیان اینکه وظیفه و رسالت ذاتی ما به عنوان شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور حمایت از پژوهشکده هایی چون پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن است، گفت: این پژوهشکده اگر بتواند جامعه مخاطب خود را توسعه دهد مناسب خواهد بود یعنی از انحصار مخاطبین خاص عبور کند و به نیازهای حوزه کودک، نوجوان و جوان ورود کند که در برخی آثار این رویکرد مشاهده می شود.
وی با اشاره به لزوم بین المللی کردن آثار، افزود: اگر بشود که در گام اول آثار به هفت زبان اول دنیا ترجمه شود و در گام دوم به هفت زبان دوم بسیارتأثیرگذار خواهد بود و باید توجه داشت که در ترجمه فرهنگ زبان مقصد لحاظ شود.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی در پایان با اشاره به لزوم بازسازی و بازنویسی آثار پژوهشکده برای نسل جوان، تصریح کرد: خیلی از آثار قرآنی دشوار فهم، مفصل و مبسوط است و اگر بشود آثار به صورت مختصر ارائه شود برای جذب نسل جوان بسیار مؤثر خواهد بود.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل