صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
نشست علمی «عزم ملی از منظر قرآن با تاکید بر دیدگاههای مقام معظم رهبری» برگزار شد


كد خبر:3676 تاريخ خبر :10:38:00 1397-3-10 نسخه چاپي

نشست علمی «عزم ملی از منظر قرآن با تاکید بر دیدگاههای مقام معظم رهبری» به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم برگزار شد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن، نشست علمی «عزم ملی از منظر قرآن با تاکید بر دیدگاههای مقام معظم رهبری» با حضور ارائه دهنده نشست دکتر محمدعلی محمدی، ناقد حجت الاسلام والملسمین محمد صادق یوسفی مقدم و دبیر علمی حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده و جمعی از پژوهشگران علمی برگزار شد.
در ابتدای جلسه دبیر علمی نشست ضمن معرفی اراده دهنده و ناقد، از حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی محمدی عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیر گروه علوم قرآنی خواستند بحث خود را ارائه دهد.
دکتر محمدی پس از تشکر، ابتدا به این نکته اشاره کرد که این نشست می تواند یکی از موضوعات همایش ملی « مبانی قرآنی گفتمان مقاومت» باشد که انشاء الله پس از تصویب در آینده بوسیله پژوهشکده برگزار خواهد شد.
وی در ادامه به تعریف دانشمندان غربی از«عزم ملی» اشاره و با بررسی دو واژه «عزم»و «ملی» و ضمن اشاره به سخنان مقام معظم رهبری، تعریف زیر را برای عزم ملی برگزید: اراده عمومی و تصميم جدي همه آحاد جامعه بر انجام امور و حل مشکلات.
ایشان در ادامه با اشاره به آیات قرآن به اهمیت عزم ملی از دیدگاه قرآن اشاره کرد و گفت : قرآن کريم در موارد زيادي بر ضرورت عزم آحاد ملت، براي پيشبرد اهداف ملي و ديني تأکيد کرده است. به‌عنوان نمونه، در آخرين آيه از سوره آل‌عمران مي‌فرمايد: «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَ صابِرُوا وَ رابِطُوا وَ اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ»؛( آل عمران، 200) اي كساني كه ايمان آورده‏ايد (در برابر مشكلات و هوس‌ها) استقامت كنيد و در برابر دشمنان (نيز) استقامت به خرج دهيد و از مرزهاي خود، مراقبت به عمل آوريد و از خدا بپرهيزيد شايد رستگار شويد. که در این ایه چهار دستور آمده، صبر عمومی، صبر در برابر صبر دشمنان و در مقابل آنان، مرابطه و آمادگی همه جانبه برای دفاع از دین و کیان جامعه اسلامی و تقوای الهی که انجام این دستورات الهی در سایه عزم ملی امکان پذیر است.
حجت الاسلام محمدی در ادامه با یاد کرد از برخی روایات تفسیری تأکید کرد: يکي از نکات بسيار مهم درباره آيه يادشده، نقش رهبري جامعه اسلامي در شکوفايي عزم ملي است. برابر بسياري از روايات، يکي از مصاديق مصابره و مرابطه، همراهي با رهبري است به‌عنوان نمونه، در روایتی از امام صادق (ع) می خوانیم: صبر كنيد بر فرايض و هم صبري نماييد در مصائب و بستگي پيدا كنيد با ائمه. و برابر روایت دیگر صبر كنيد بر مصائب و شکيبايي نماييد در فرايض و بستگي پيدا كنيد با ائمه. روایات یاد شده بيانگر ارتباط تنگاتنگي است که بين رهبري جامعه و همبستگي آن وجود دارد. زيرا جامعه‌اي که افرادش صبور بوده در برابر دشمنان نيز مقاوم و تحت فرمان رهبري عادل و زمان‌شناس باشند، از امر امامشان در همه امور از جمله در جهاد با دشمنان اطاعت مي‌کنند.
آیه شریفه «فَاسْتَقِمْ كَما أُمِرْتَ وَ مَنْ تابَ مَعَكَ (هود،112) نیز از آیاتی است که به اهمیت عزم ملی اشاره دارد. زیرا استقامتي عمومي که در آيه از همه مؤمنان خواسته‌شده، تنها با عزم ملي قابل دست‌يابي است.
دکتر محمدی در ادامه گفت : اهميت و ضرورت اين مسئله زماني روشن‌تر مي‌شود که مشکلاتي بزرگ سر راه پيشبرد اهداف يک ملت قرار مي‌گيرد و کسي به‌تنهايي قادر به حل آن نيست در اين چنين شرايطي عظمت عزم ملي يک جامعه، خود را نشان مي‌دهد که با چه نيرويي قادر به حل و فصل مشکلات است و هيچ قدرتي را توان مقابله با آن نيست! رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت امام خامنه‌اي راه حل خروج از مشکلات را در تقويت عزم ملي موجود در جامعه معرفي مي‌فرمايند. از نگاه ایشان ايجاد عزم ملي و مديريت جهادي، موضوعاتي نيستند که مربوط به زمان خاصي باشد. همه جوامع و در همه زمان‌ها نيازمند عزم ملي هستند و نبود عزم ملي باعث شکست و قبول زورگويي‌هاي ديگران است.
حجت الاسلام محمدی در ادامه، ضمن بررسی آیات قرآن و سخنان مقام معظم رهبری، مهمترین نتایج عزم ملی را به شرح زیر تبیین کرد:
1)افزايش مقاومت ملي؛ 2)عامل توسعه و پيشرفت؛ 3) تحمل مشکلات؛ 4)یافتن روشهای نوین مقابله با دشمن؛ 5)قرار دادن دشمن در موضع انفعال؛ 6)نشاط روحي جامعه؛ 7)استمرار حرکت‌هاي اجتماعي؛ 8)بازيافتن حقوق پايمال‌شده؛ 9)اتحاد ملي؛ 10)شکست دشمن؛ 11)شکست‌ناپذيري؛ 12)سلطه ناپذيري
در ادامه نشست حجت الاسلام و المسلمین یوسفی مقدم ضمن تأکید بر اهمیت موضوع به نکات زیر اشاره کردند:
1- مناسب بود موضوع نشست، عزم ملی ازدیدگاه مقام معظم رهبری با تأکید بر قرآن کریم باشد.
2- لازم بود تعریف غربیان از «عزم ملی» نقد شود.
3- باید عزم ملی دقیق تر تعریف می شد تا رابطه عزم ملی با اراده جمعی و روح داشتن جامعه مشخص شده و بررسی شود که آیا امام خامنه ای نیز همانند آیت الله مطهری و.... معتقدند جامعه دارای روح است یا خیر؟
4- مناسب بود در استفاده از آیات قرآن کریم، به مسائل روز جامعه اهتمام بیشتری شود.
در پایان جلسه، دبیر علمی نشست، ضمن جمع بندی بر این نکته تأکید کردند که به نظر ایشان از آیاتی که واژه هایی همانند «یا ایهاالذین آمنوا» آمده نیز می توان عزم ملی را استخراج کرد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل