صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
رونمایی از آثار مکتوب و دیجیتال پژوهشکده در نمایشگاه کتاب تهران


كد خبر:3657 تاريخ خبر :13:11:00 1397-2-20 نسخه چاپي

در حاشیه برگزاری سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب از آثار جدید پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با عناوین «تفسیر قرآن با قرآن در آینه روایات» و «دانشنامه قرآنی معارف عقلی» و نرم افزارهای موبایلی «فرهنگ قرآن» و «دائره المعارف قرآن» رو نمایی شد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن، آثار جدید مکتوب و دیجیتال پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن عصر چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه با حضور حجج اسلام محمدهادی یعقوب‌نژاد، معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، محمدصادق یوسفی‌مقدم رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، علی مدبر مدیر گروه تفسیر قرآن، عیسی عیسی‌زاده مدیر گروه فرهنگنامه ها و معاجم قرآنی، علی خراسانی مدیر گروه دایرةالمعارف قرآن کریم و محمود متین فر مدیر فناوری و فرآوری اطلاعات پژوهشکده در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شد.
حجه الاسلام والمسلمین یعقوب‌نژاد در این مراسم گفت: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ۱۲ پژوهشکده و مرکز علمی آثار ارزشمندی را ارائه کرده که یکی از مجموعه‌های فاخر، پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن است. در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی کلان‌پروژه‌های بسیاری در حال تدوین است که اصطلاح‌نامه یکی از آنها به شمار می‌رود و اثر بسیار مهمی است و در هیچ یک از کشورهای اسلامی نیز در رابطه با آن کاری انجام نشده است. اصطلاح‌نامه علوم اسلامی برای نخستین بار در ۹ رشته تدوین شده و در حوزه اسلام کاری بدیع است.
وی افزود: در این زمینه بیش از ۳۰۰ هزار اصطلاح در رشته علوم اسلامی شناسایی شده و فرهنگ‌نامه‌های مختلفی برای آن تدوین می‌شود که فرهنگنامه علوم قرآن با بیش از ۵ هزار اصطلاح یا مدخل یکی از آنهاست و از میان آنها ۳ هزار مدخل اصلی و ۲ هزار مدخل فرعی است.
یعقوب‌نژاد ادامه داد: این اثر از نظر جامعیت کاری درخورد و ابتکاری است و حتی در کشورهای عربی نیز این حجم از اطلاعات برخورد نخواهید داشت و در این زمینه انتخاب و گزینش مداخل کاری پیچیده است و باید با دقت انجام شود.
در ادامه مراسم حجه الاسلام والمسلمین یوسفی‌مقدم رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن گفت: در همه مراکز علمی فعالیت‌های قرآنی انجام می‌شود، اما فعالیت متمرکز پژوهشی با استاندارد عالی پژوهش در این پژوهشکده انجام می‌شود و تاکنون ۲۰۲ اثر از آثار این پژوهشکده در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.
وی افزود: دو اثر مکتوب با عناوین «دانشنامه معارف عقلی قرآن» که همه بحث‌های عقلی را مورد توجه قرار داده و «تفسیر قرآن به قرآن در آینه روایات» که دیدگاه اهل بیت(ع) درباره قرآن و یکی از آثار کم نظیر قرآنی است و دو اثر دیجیتال حوزه قرآن از سوی اداره فناوری و فراوری اطلاعات پژوهشکده آماده شده، که امروز رونمایی می‌شود.
یوسفی مقدم ادامه داد: «فرهنگ قرآن» در ۳۳ جلد و 3 هزار موضوع اصلی و «دایرةالمعارف قرآن» در ۱۴ جلد با بیش از 1500 موضوع به صورت دیجیتال در دسترس پژوهشگران و محققان قرار می‌گیرد.
حجه الاسلام والمسلمین علی خراسانی، مدیر گروه دایرةالمعارف قرآن نیز گفت: ۲۰ سال از فعالیت دایرةالمعارف قرآن می‌گذرد و تاکنون ۱۴ جلد از آن منتشر شده و جلد ۱۵ در دست نشر است و مجموعه این اثر در قالب ۳ هزار موضوع ارائه خواهد شد و در این راستا ۱۵۰ نفر از پژوهشگران در تألیف مقالات فعالیت می‌کنند.
وی افزود: جلد نخست «دانشنامه قرآن معارف عقلی» اثری تخصصی است که برای پژوهشگران حوزه معارف قرآن مناسب است. در این مجلد ۷۰ مدخل اصلی وجود دارد که ذیل آن مقالات به صورت مستقل ارائه شده‌اند، علاوه بر این ۶۹ مدخل نیز ارجاعی است که به مخاطب کمک می‌کند موضوع مورد نظر را در مباحث دیگر مطالعه کند.
خراسانی با اشاره به ویژگی‌های مقالات گفت: جامعیت مقالات از ویژگی‌های آن بوده و در هر موضوعی که وارد شدیم به صورت جامع و از ابعاد مختلف آن را ارائه کردیم. همچنین از منابع دست اول استفاده کردیم و نثر آن به صورت روان و ساده بود و دانشجویان و طلابی که در این عرصه فعالند این مجموعه می‌تواند به آنها کمک کند.
وی ادامه داد: دایرةالمعارف قرآن که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن تدوین شده، بسیار جامع‌تر از دایرةالمعارفی است که در سال ۲۰۰۰ میلادی در لایدن هلند تدوین شد چرا که یکی از تفاوت‌ها در این است که ۷۰ درصد نویسندگان آن غیرمسلمان هستند.
حجه الاسلام والمسلمین علی مدبر مدیر گروه تفسیر قرآن پژوهشکده و مؤلف کتاب «تفسیر قرآن با قرآن» گفت: این تفسیر در دو جلد ارائه شده و تدوین آن ۳ سال به طول انجامیده است. جرقه‌ای که باعث تدوین این اثر شد مربوط به سخنی از امیرالمومنین علی(ع) است که فرموده است؛ همه ۶۲۳۶ آیه قرآن مصدق و مؤید و پشتیبان و مفسر یکدیگر هستند و یک قسمت، قسمت دیگر را تکذیب نمی‌کند. از این رو این کلام انگیزه‌ای شد تا این دو جلد تألیف شود.
وی افزود: در این دو جلد همه شئون تفسیر قرآن به قرآن از دیدگاه روایات و اهل بیت(ع) بررسی شده و در جلد دوم نشان داده شده که مفسری که تفسیر قرآن به قرآن می‌کند چگونه از روایات اهل بیت(ع) در فرآیند منهج تفسیری استفاده کند.
حجه الاسلام والمسلمین عیسی‌زاده مدیر گروه فرهنگنامه ها و معاجم قرآنی پژوهشکده نیز در بخش دیگری از این نشست گفت: مجموعه 33 جلدی فرهنگ قرآن از دستاوردهای علمی آیت الله هاشمی رفسنجانی و گروهی از محققان پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم می باشد. ترجمه این فرهنگ به زبان‌های انگلیسی، عربی و اردو نیز در حال انجام است و به زودی به مخاطبان خارج از کشور ارائه می‌شود.
وی گفت: پروژه دیجیتالی شدن «فرهنگ قرآن» نیز براساس نیاز مخاطبان بوده که هم اکنون نسخه موبایلی آن فراهم آمده و در اختیار قرآن پژوهان و علاقمندان قرار گرفته است. در پایان مراسم مهندس محمود متین‌فر، رئیس اداره فناوری و فراوری اطلاعات پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن گفت: یکی از مهم ترین وظایف و رسالت های این اداره، ارائه محتوای غنی تولید شده در پژوهشکده در بسترها و پلتفرم های مختلف جهت دسترسی آسان پژوهشگران و علاقمندان می باشد.
متین فر گفت: دو نرم‌افزار «فرهنگ قرآن» و «دایرةالمعارف قرآن کریم» که امروز شاهد رونمایی از آنها هستیم در قالب ساختار درختی و با امکاناتی از قبیل: جستجو، امکان اشتراک گذاری محتوا، امکان افزودن صفحات برگزیده به علاقمندی ها ارائه گردیده است.
وی افزود: بزودی و در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از نسخه جدید نرم افزار موبایلی قرآن سراج و پرتال جامع علوم و معارف قرآن رونمایی خواهد شد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل