صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن از اجرای کلان‌پروژه‌های قرآنی در سال جدید خبر داد


كد خبر:3630 تاريخ خبر :11:31:00 1397-1-18 نسخه چاپي

اجرای کلان‌پروژه‌های قرآنی در سال جدید/ ۲۰ اثر در راه نمایشگاه کتاب

به گزارش پایگاه معارف قرآن به نقل از ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم، رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره پروژه‌های مهم پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن گفت: در سال گذشته چندین کلان‌پروژه داشتیم که در سال جاری نیز ادامه خواهند داشت، یکی از آنها «سبک زندگی براساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» است و تاکنون حدود ۱۰ خروجی داشته و ۵ خروجی از آن در دست نشر است و به زودی منتشر می‌شوند.
وی افزود: پژوه دیگر دایرةالمعارف قرآن است که در سال گذشته جلد چهاردهم آن منتشر شد و جلد پانزدهم به زودی منتشر می‌شود، همچنین کلان‌پروژه دیگر فقه قرائت است که در حال انجام است و یکی از منشورات آن منتشر شده است و بقیه نیز مانند «فقه ادا»، «فقه آداب قرائت»، «فقه اختلاف قرائات» و «فقه موسیقی ادا» تا پایان سال ۹۷ منتشر می‌شوند.
حجت‌الاسلام یوسفی‌مقدم ادامه داد: کلان‌پروژه دیگر «واژگان مشابه قرآن کریم» است که جلد نخست آن منتشر شده و دو جلد دیگر نیز آماده نشر است و در سال جاری به دست مخاطبان می‌رسد. در این پروژه حدود ۲۷۰ گروه واژه مترادف و مشابه قرآنی را استخراج کردیم که در این مجلدها مورد بررسی قرار می‌‎گیرند. همچنین کلان‌پروژه دیگر «بازنگری فرهنگ قرآن کریم» است که در ۳۳ جلد منتشر شده و کار بازنگری آن در حال انجام است و تاکنون ۱۷ جلد آن بازنگری شده و در سال جاری و سال آینده این پروژه به اتمام می‌رسد و در موسوعه واحد منتشر خواهد شد.
وی در ادامه از ترجمه «فرهنگ قرآن» به زبان عربی خبر داد و گفت: ترجمه این اثر مهم در حال انجام است و حدود شش جلد از آن منتشر شده و در سال جاری نیز جلد هفتم و هشتم آن آماده نشر می‌شود.
حجت‌الاسلام یوسفی‌مقدم تصریح کرد: کلان‌پروژه دیگر مربوط به «نظام‌سازی» است که در این زمینه مجموعه مصاحبه‌ها و نشست‌هایی در حال انجام است که چهار مصاحبه و یک نشست در این باره انجام شده و پیش‌بینی می‌شود تا نیمه‌های سال جاری به اتمام برسد و منشورات آن در اختیار مخاطبان قرار گیرد.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن عنوان کرد: در این راستا تک‌نگاری‌هایی مانند «تفسیر قرآن به قرآن از منظر روایات» که بحث بسیار مهمی است که در دست نشر است و یا دیدگاه قرآن و نظریه اخلاقی قرآن است که تک‌نگاری است و به زودی منتشر می‌شود.
وی در ادامه کلان‌پروژه «قرآن و استشراق» را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این پروژه در سال گذشته کلید خورده و تاکنون زیرمجموعه‌های آن تعریف شده و در داخل پرتال قرآن کریم، سایتی برای مستشرقان راه‌اندازی می‌شود که این سایت به اطلاعات کتاب‌ها، مقالات، پایان‌نامه‌‌ها، مجلات و نشریات، دیدگاه‌ها و نرم‌افزارها و ... اختصاص می‌یابد، همچنین معرفی مستشرقان در این سایت انجام می‌شود و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.
حجت‌الاسلام یوسفی‌مقدم افزود: اصطلاح مستشرق مورد بحث است که به چه کسانی اطلاق شود و براساس یک تعریف جامع می‌توانیم آن را مورد بحث قرار دهیم، اما می‌توان گفت که نگاه‌های استشراقی، نگاهی است که در کشور ما مطرح است و برخی از این نگاه‌ها نسبت به قرآن کریم در رابطه با جمع قرآن کریم، کتابت قرآن، اعجاز آن و ... منفی است. در این پروژه دیدگاه‌های مثبت و منفی مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و همچنین از نقدهایی که تاکنون درباره این دیدگاه‌ها انجام شده، استفاده خواهیم کرد.
وی در ادامه به پروژه مهم «مرجعیت علمی قرآن کریم» اشاره و اظهار کرد: در این بحث آنچه تصویب شده، این است که از جانب دفتر تبلیغات اسلامی، کارگروهی در این باره تشکیل شده و شخصیت‌های علمی قرآن در آن حضور دارند و این کارگروه مرجع تصمیم‌سازی برای فعالیت‌ها در حوزه مرجعیت علمی قرآن است و طرح‌هایی در این کارگروه تصویب شده است و در یکی از طرح‌ها قرار بر این شده که پیشینه مرجعیت علمی قرآن انجام شود، مفهوم‌شناسی مرجعیت علمی قرآن، قلمرو مرجعیت علمی قرآن، به تصویب رسیده است.
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن یادآور شد: قرار شده که برای هر علمی از علوم اسلامی و علوم انسانی، کمیته‌ای علمی و مشورتی شکل گیرد و این کمیته‌ها پیشنهادات خود را ارائه دهند، به ویژه در بحث علوم اسلامی نظیر کلام، فلسفه، فقه و ... کمیته مشورتی شکل می‌گیرد و در بحث علوم انسانی نیز در بحث تربیتی، زبان‌شناسی، جامعه‌شناسی و ... کمیته مشورتی شکل خواهد گرفت و پیشنهادات خود را ارائه خواهند داد تا تصویب و سپس طرح پژوهشی آن آغاز شود. استخراج دیدگاه‌های شخصیت‌هایی مانند امام خمینی(ره)، علامه طباطبایی(ره) و آیت الله خامنه‌ای(مدظله العالی) و شخصیت‌هایی از خارج از کشور درباره مرجعیت علمی قرآن انجام می‌شود و به زودی اجرایی می‌شود.
وی در ادامه تصریح کرد: در سال گذشته ۴۸ عنوان کتاب با موضوعات مختلف در دست نشر داشتیم که از این تعداد ۸ عنوان منتشر شده و بقیه آن در دست نشر هستند که امیدواریم به زودی منتشر شوند و در اختیار قرآن‌پژوهان کشور قرار گیرد، البته ناشر مربوط، قول داده که ۲۰ عنوان جدید از این آثار را در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ارائه کند.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل