صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر حسینی عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطرح کرد


كد خبر:3626 تاريخ خبر :09:43:00 1397-1-18 نسخه چاپي

بهاری که دارای زیبایی است و جان های ما را شاداب می کند، نشانه ای از قیامت است

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر حسینی عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با طلیعه به ارتباط قیامت و قیامت باوری در تربیت اخلاقی انسان پرداخته است. متن گفتگوی مختصر ایشان در ادامه می آید:
حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر حسینی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هم با اشاره به اینکه قرآن تاکید دارد که قیامت و قیامت باوری مهم ترین عامل در تربیت اخلاقی انسان هاست، گفت: انسان لذت ها و نفسانیات را در درون خود دارد و تنها عامل موثر که او را به هدایت نزدیک می کند، عنصر قیامت است. مفاهیمی که قرآن درباره قیامت بیان می کند عمدتا انگیزشی هستند تا افراد از درون دگرگون شوند.
حسینی اظهار کرد: خداوند برای تبیین قیامت از مباحث علمی استفاده نمی کند. مثلا در بخشی از آیات قرآن نسبتی میان بهار و قیامت بیان شده است. در قرآن قالب آیه هایی که به بهار پرداخته و زیبایی های آن را بیان کرده به رغم دارا بودن زیبایی اما به خوبی تبیین نشده اند.
وی اضافه کرد: قرآن اگراز بهار صحبت می کند، صرفا احساس انسان را درگیر نمی کند بلکه به این دلیل که رسالت او هدایت انسان است از تمام مباحث زیبایی شناختی که از بهار بیان می کند، به دنبال پیوند دادن انسان با خداست.
حسینی ادامه داد: قرآن دارای «قول فصل است» یعنی آیه های آن قاطع و تمام کننده و کتاب هدایت است و برای این هدف تمام استعدادهای بشر را لحاظ کرده است. قرآن صرفا از تمام استعدادهای جهان هستی برای هدایت انسان استفاده می کند. اگر از قرآن بخواهیم موثرترین عامل تربیت اخلاقی را بیان کند به طور قطع بر قیامت اشاره می کند. شاید به همین دلیل نزدیک به ۱۵۰۰ آیه از قرآن به قیامت و حوادث و رخدادهای آن اشاره دارد و این نسبت نشانه اهمیت و تاثیر هدف قرآن دارد.
این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به آیه ای از قرآن گفت: خداوند در سوره فاطر آیه ۹ می فرماید: «وَاللَّهُ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیَاحَ فَتُثِیرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَىٰ بَلَدٍ مَیِّتٍ فَأَحْیَیْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ کَذَٰلِکَ النُّشُورُ. خداست آن که بادها را بفرستد که ابرها را بر می‌انگیزد و آن ابر را ما به شهر و دیار مرده برانیم و به بارانش زمین را پس از مرگ (خزان) زنده گردانیم. حشر و نشر مردگان هم (به قیامت) همین گونه است.»
وی اظهار کرد: بهاری که ما را شادمان کند اما از خدا غافل کند در منطق قرآن نیست بلکه بهاری که دارای زیبایی است و جان های ما را شاداب می کند، نشانه ای از قیامت است.
حسینی در پایان گفت: ائمه معصومین(ع) هم بهار را ستایش کردند و ادعیه هم در این باره بیان شده که یکی از بهترین آنها دعای «حول حالنا الی احسن حال». در این دعا ما از خدا می خواهیم که با بهار تحولات عالم را مشاهده می کنیم و از او تحولات درونی را خواستاریم.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل