صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
حجت الاسلام والمسلمین سعید بهمنی عضو هیأت علمی پژوهشگاه مطرح کرد


كد خبر:3625 تاريخ خبر :09:35:00 1397-1-18 نسخه چاپي

در قرآن و آموزه های الهی فصل بهار و رویش مجدد موجودات نشانه آخرت است

حجت الاسلام والمسلمین سعید بهمنی عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با طلیعه به ارتباط بهار و معاد پرداخته است. متن گفتگوی مختصر ایشان در ادامه می آید:
حجت الاسلام والمسلمین سعید بهمنی عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره ارتباط بهار و معاد گفت: در قرآن و آموزه های الهی برخی از اشیاء به مثابه نشانه آخرت بیان شده اند که یکی از آنها فصل بهار و رویش مجدد موجودات است. همان طور که به خواب رفتن و بیدار شدن هم نشانه ای از مردن و زنده شدن است.
بهمنی بیان کرد: خداوند در این آموزه ها سنت هایی که در این دنیا جریان دارند و تحول و دگرگونی را سبب می شوند، نشانه ای برای ذکر آخرت گرفته است تا بیان کند احیاء و امات امکان پذیر است. همان گونه که گیاهان پژمرده می شوند و از بین می روند و سپس دوباره با بذر کوچکی درختان تناور شکل می گیرند، می توانند منشا ذکر و برهانی برای آخرت باشند.
بهمنی اضافه کرد: همان طور که ما برای هر محیط و دگرگونی که در پیش داریم خود را آماده می کنیم تا وضعیت مناسب تری داشته باشیم، بالطبع برای آخرت که آن را در پیش داریم باید آماده شویم.
وی با اشاره به فواید ذکر و یادآوری آخرت و معاد گفت: ذکر آخرت برای انسان دارای خواص نفیس و مفیدی است و از جمله آنها این است که خداوند برای بعضی از انبیاء می فرماید: «إِنَّا أَخْلَصْنَاهُمْ بِخَالِصَهٍ ذِکْرَى الدَّارِ. ما آنها را خاص کردیم با خالص کردنی.» این خالص کننده یادآوری آخرت است. یکی از آثار یادآوری دنیای آخرت که در پیش داریم که سبب خلوص نفس می شود.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: نفس که خالص شود و نیات انسان که ناب می شوند انسان از کارهای پست و رذیلانه آشکار و نهان دوری می کند. در روایات آمده اگر پرده ها برداشته شود شخصی که اخلاص در عمل ندارد از هر عمل غیرمخلصانه سرباز می زند.
بهمنی افزود: خیلی از اعمالی که ما انجام می دهیم، شایسته شخصیت انسانی و الهی ما نیست اما اگر با قطب نمای آخرت نما خود را تنظیم کنیم و از بسیاری از تفکرات و اعمال سرباز بزنیم، نفس ما پرهیز می کند که رفتاری ناخالص انجام دهد.
وی با اشاره به آیات متعدد در قرآن درباره رویش مجدد گیاهان و شباهت آنها با معاد و آخرت، گفت: این آیات اشاره می کنند که زمین بعد از موت دوباره احیاء می شود.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل