صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ 05:10 1397/11/25
فعالیت‏ های گروه فرهنگ‏نامه‏ ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن تشریح شد


كد خبر:3618 تاريخ خبر :12:34:00 1396-12-7 نسخه چاپي

فعالیت های گروه فرهنگ نامه ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسامی تشریح شد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن حجت الاسلام والمسلمین عیسی عیسی زاده مدیر گروه فرهنگ نامه ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن اظهار داشت: مأموریت این گروه تهیه فرهنگ نامه ها و معاجم موضوعی و تخصصی در حوزه علوم و معارف قرآن می باشد.
وی اظهار داشت: هم اکنون چهار کلان پروژه قرآنی در گروه فرهنگ نامه ها و معاجم قرآنی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در حال انجام می باشد، اولین پروژه «فرهنگ نامه سبک زندگی در آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» می باشد. در این پروژه، مداخل در چهار حوزه فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست در حال تدوین می باشد که تا کنون هفت موضوع برای نشر ارسال گردیده و پنج موضوع نیز در حال آماده سازی برای نشر می باشد. مداخل این پروژه به دو صورت، مستقل و در قالب فرهنگ نامه ای منتشر خواهد شد، در تدوین و نظارت بر این پروژه از کارشناسان و متخصصان سبک زندگی در حوزه و دانشگاه نیز استفاده شده است.
دومین کلان پروژه در حال تکمیل، «فرهنگ نامه تخصصی تحلیل واژگان مشابه در قرآن» است که تا کنون یک جلد منتشر و دو جلد آماده نشر می باشد و جلد چهارم نیز در حال تکمیل می باشد.
سومین کلان پروژه، ترجمه عربی فرهنگ قرآن به نام «المفتاح الجامع لمصطلحات القرآن و مفاهیمه» می باشد که تاکنون پنج جلد رحلی منتشر گردیده و جلد ششم در حال نشر و جلد هفتم در حال آماده سازی برای نشر می باشد.
چهارمین کلان پروژه گروه، «بازنگری فرهنگ سی و سه جلدی قرآن» می باشد که تا کنون شانزده جلد آن آماده نشر گردیده و ادامه پروژه در حال انجام می باشد.
یکی دیگر از برنامه های در حال انجام گروه با شراکت میز سبک زندگی، برگزاری نشست های معناشناسی و گزینش آیات سبک زندگی از سوی اندیشمندان و متخصصان مباحث سبک زندگی می باشد که اولین نشست برگزار گردید و ادامه آن نیز در ماه های آینده برگزار خواهد شد.
مدیر گروه فرهنگ نامه های قرآنی، در ادامه افزود، یکی از سیاست های کاری آینده این گروه، تدوین فرهنگ نامه های تخصصی با همکاری دیگر پژوهشکده های پژوهشگاه همچون «فرهنگ نامه علوم سیاسی در قرآن» و «فرهنگ نامه محیط زیست در قرآن» با همکاری اداره کل محیط زیست قم می باشد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل