صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ 09:22 1397/9/17
پروژه تحقيقاتي خشونت اجتماعي از منظر قرآن منتشر مي‌شود


كد خبر:3559 تاريخ خبر :11:15:00 1396-6-20 نسخه چاپي

رئيس پژوهشكده فرهنگ و معارف قرآن از انتشار پروژه تحقيقاتي خشونت اجتماعي از منظر قرآن با رويكرد شبهه‌پژوهي در آينده‌اي نزديك خبر داد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن ، حجت‌الاسلام محمدصادق یوسفی مقدم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به طرح پژوهشی خشونت اجتماعی از منظر قرآن با رویکرد شبهه‌پژوهی اظهار کرد: مسئله خشونت اجتماعی یکی از موضوعات بسیاری مهمی بوده که امروز در کل جوامع بشری مطرح است بنابراین رفتار و گفتار خشن در محدوده جامعه مورد توجه قرار می‌گیرد به همین مناسبت مطالب مربوط به خشونت‌های خانوادگی مانند همسرآزاری و فرزندآزاری مورد بحث قرار می‌گیرد.
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن با اشاره به دیدگاه قرآن درباره خشونت اجتماعی گفت: طرح خشونت اجتماعی از منظر قرآن کریم به بحث‌ها و شبهات موضوع خشونت در اسلام می‌پردازد و سعی بر این است که ثابت شود که اسلام در نظام اخلاقی خود در عرصه معاشرت، رفتار خانوادگی و اجتماعی به مدارا توصیه می‌کند و مردم و مسلمانان را از خشونت و خشم بازمی‌دارد.
یوسفی‌مقدم با اشاره به مسائل دیگر مطرح شده در این طرح پژوهشی گفت:‌ سختگیری در اجرای حدود الهی و قوانین عدالت‌محور و کیفر تبهکاران و متجاوزان به حقوق مردم و حدود الهی به معنای خشونت نیست بلکه به معنای دفاع از حقوق ستمدیدگان است بنابراین نباید آن را خشونت دانست.
وی ادامه داد: این امر به معنای برخورد با تجاوز، تبهکاران و خیانتکاران است اگر بحث قصاص، دیات، جهاد و دفاع با دقت مورد توجه قرار گیرد این امر روشن می‌شود که این امور برای تحقق عدالت و سعادت انسان هستند اگر جهاد نباشد جریان‌های افراطی و متجاوز به حقوق انسان‌ها آنها را در معرض آسیب قرار می‌دهد و جوامع را تهدید می‌کند.
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن یادآور شد:‌ باید جهاد و دفاع باشد تا بتوان در برابر متجاوزان ایستادگی کرد این به معنای ارضای حس انتقام‌جویی نیست بلکه به معنای دفاع در برابر تجاوز است.
یوسفی‌مقدم با اشاره به اهمیت دفاع و جهاد در اسلام گفت: این موارد در راستای حفظ کیان انسانیت، دفاع از خانواده، کشور، ضعیفان و محرومان و شخصیت انسان‌ها است بنابراین پژوهش خشونت اجتماعی در قرآن با این ویژگی در حال انجام است.
وی یادآور شد: اکنون تحقیق خشونت اجتماعی از منظر قرآن به پایان رسیده و در حال ارزیابی است و پس از پایان ارزیابی برای نشر اقدام می‌شود.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل