صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
کرسی ترویجی راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب برگزار شد


كد خبر:3536 تاريخ خبر :14:42:00 1396-3-24 نسخه چاپي

کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی: «راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن، کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی «راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب» عصر روز یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶ با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین عیسی عیسی زاده، ارائه دهنده، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی فیروزمهر، ناقد و حجت الاسلام والمسلمین محمد سحرخوان، دبیر علمی این جلسه، در حاشیه بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد.
حجت الاسلام سحرخوان، دبیر علمی این نشست در ابتدا اظهار داشت: این برنامه، از سلسله نشست های پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم است که در این نشست، راهکارهای ترویج عفاف و حجاب در زندگی مورد بررسی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: یکی از گروه های فعال این پژوهشکده، گروه فرهنگ نامه ها است و یکی از پروژه های آن، پروژه سبک زندگی است که با مسؤلیت حجت الاسلام والمسلمین عیسی زاده در حال اجراست.
سحرخوان اظهار کرد: یکی از وظایف مهمی که امروزه متوجه حوزه های علمیه و همچنین از دغدغه¬های بزرگ مقام معظم رهبری است، مسئله سبک زندگی و همچنین مسئله عفاف و حجاب است که در این نشست، راهکارهای نهادیه شدن عفاف و حجاب، از دیدگاه قرآن و روایات اهل بیت (علیهم السلام) بررسی می شود.
در ادامه حجت لاسلام والمسلمین عیسی زاده به عنوان ارائه دهنده این بحث، اظهار داشت: یکی از مطالبات مقام معظم رهبری و نیز مأموریت های حوزه علمیه قم، شناسایی مشکلات فرهنگی کشور و ارائه راهکارهای لازم برای حل این مشکلات است و براین اساس، پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم در تلاش برای پاسخگویی به مطالبات رهبر انقلاب در این زمینه است.
این پژوهشگر دینی با اشاره به پرداختن به فواید دنیوی و اخروی رعایت پوشش اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در این فرهنگ نامه مورد برسی قرار می گیرد، بررسی پوشش زنان و آداب مخصوص آن و همچنین حدود پوشش زنان و استثنائات مربوط به آن است.
عیسی زاده با بیان اینکه کار بسیاری از موضوعات به پایان رسیده است، یادآور شد: با توجه به اینکه این فرهنگ نامه دارای شورای علمی خاص خود است، تمام برنامه های آن، از جمله تدوین مداخل توسط این شورای علمی تدوین شده و برای شورای پژوهشی پژوهشکده ارسال می‌شود.
وی افزود: بعد از این مسئله، به صورت ویژه در رابطه با پوشش مردان ورود کرده و سپس پوشش کودکان و همچنین پوشش مساکین از منظر قرآن و اهل بیت را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین مسئله بعدی، بررسی پوشش میت و سپس پوشش در مناسبت ها است.
عیسی زاده تأکید کرد: ما در انجام هر پروژه ای در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، ابتدا مرجع شناسی می کنیم و در این پروژه هم، بیش از شش ماه، تمام آثار نرم افزاری و مکتوب را مورد بررسی قرار دادیم.
وی در پایان سخنان خود به بیان راهکارهای لازم برای توسعه فرهنگ عفاف و حجاب پرداخت و گفت: عناوین اصلی در این پروژه برای توسعه فرهنگ عفاف و حجاب شامل وجود مقررات متناسب با مراکز دولتی و خصوصی، انتخاب مدیران متخصص، متعهد و دغدغه مند، به کار گیری نیروهای آگاه و معتقد به فرهنگ عفاف و حجاب، ارتقای سطح آگاهی و تحکیم ایمان و باورهای درونی آن مجموعه، استفاده از خاطرات زنان محجبه تازه مسلمان، اجرای توصیه های شهیدان، ترویج فرهنگ نماز، احیای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر و توجه مراکز فرهنگی و آموزشی به فرهنگ عفاف و حجاب، است.
براساس این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی فیروزمهر، ناقد این نشست، در ادامه به بیان دیدگاه های خود درباره این اثر پرداخت و اظهار داشت: از جمله فواید این فرهنگ نامه عفاف و حجاب، استفاده از آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) در زمینه عفاف و حجاب است. همچنین مراجعه به منابع دست اول، از دیگر مزایای این اثر است.
وی افزود: و اما در مجموع، این اثر نشان نمی دهد که چرا باید در پوشش به سبک اسلامی و قرآنی عمل کنیم و بهتر بود در این زمینه نکاتی به عنوان مقدمه بیان می شد. به نظر می رسد در بحث آداب پوشش، بهتر بود یک بحث کلی ارائه دهند که مثلا در پوشش نباید اسراف شود و ....
فیروزمهر در پایان اظهار کرد: در خصوص راهکارهای نهادینه کردن فرهنگ عفاف و حجاب لازم بود یک نکته کلی بیان می شد که به آن اشاره نشده است. ما در این زمینه نیازمند برخی تخصص ها همانند روانشناسی، علوم دینی و... هستیم تا راهکارهای لازم ارائه شود.
در پایان حجت الاسلام عیسی زاده به نکات مورد اشاره جناب آقای فیروزمهر به صورت مستدل جواب دادند.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل