صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
يكشنبه ۳۰ دى ۱۳۹۷ 07:41 1397/10/15
سمینار کلان پروژه باز نگری فرهنگ قرآن برگزار شد


كد خبر:3529 تاريخ خبر :16:04:00 1396-3-22 نسخه چاپي

سمینار کلان پروژه باز نگری فرهنگ قرآن با حضور نمایندگان پژوهشگاه، مدیر و اعضای شورای علمی و پژوهشگران گروه فرهنگ نامه های قرآنی و مدیر پژوهش پژوهشکده برگزار شد.

به گزارش پایگاه معارف قرآن، سمینار مربوط به کلان پروژه باز نگری فرهنگ قرآن با حضور نمایندگان پژوهشگاه آقایان: میرخلیلی و عراقی ومدیر و اعضای شورای علمی وپژوهشگران گروه فرهنگ نامه های قرآنی آقایان، عیسی زاده، شیرزاد، شاهرخی، حیدری موسوی و ناظر پروژه آقای یزدی و همچنین مدیر پژوهش پژوهشکده آقای سحرخوان و کارشناس مربوطه آقای باوندپور و اعضای شورای علمی گروه فرهنگ نامه های قرآنی مورخه 18 خرداد 1396 در سالن جلسات پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن برگزار شد.
ابتدا در این جلسه آقای عیسی زاده مدیر گروه فرهنگ نامه های قرآنی و مدیر کلان پروژه فرهنگ قرآن در توضیح فلسفه بازنگری و محورهای بازنگری و گزارش عمل کرد این پروژه اظهار داشتند: چند جلد از فرهنگ قرآن پس از تکمیل و انتشار در33 جلد، در سال 1388، بر اساس پیشنهاد مسئولین پژوهشگاه، جهت نقد و بررسی در اختیار عده ای از پژوهشگران برجسته قرار گرفت و پس از جمع بندی نهایی نقدها، قرار شد اجرای طرح بازنگری فرهنگ قرآن جهت افزایش اطلاعات و رفع اشکالات موجود، در دستور کار قرار گیرد که این کار بوسیله پژوهشگران گروه فرهنگ نامه از سال 1391 آغاز و تا کنون بیش از پانزده جلد آماده و برای انتشار به پژوهشگاه ارسال گردید و هم اکنون جلد شانزده پس از نظارت آماده ارسال به شورای پژوهشی پژوهشکده می باشد و مجلدات 20 – 17 در حال بازنگری می باشند و چنانچه بودجه ای برای تسریع انجام آن اختصاص یابد می توان به صورت پروژه ای اجرای این طرح را سرعت بخشید.
در ادامه نمایندگان پژوهشگاه در مورد محورهای بازنگری و تعداد پژوهشگر مشغول در این پروژه سوال نمودند، که آقای عیسی زاده اظهار داشتند: محورهای بازنگری در این پروژه، عبارت است از بررسی مداخل اصلی، شناسه های مداخل، کیفیت ساختار عناوین فرعی، برداشت های مربوط به عناوین فرعی، آیات مورد استناد برداشت ها، منابع مورد استناد در پاورقی، و همچنین بررسی مجدد برداشت های تفسیر راهنما جهت افزایش اطلاعات در فرهنگ قرآن، و بررسی ارجاعات مداخل اصلی و عناوین فرعی.
سوال دیگر نمایندگان پژوهشگاه در مورد مقدار درصد افزایش اطلاعات و اصلاحات انجام گرفته بود که مدیر پزوژه فرهنگ قرآن، اظهار داشتند، با توجه به اصلاحات و افزایش اطلاعات می توان گفت که حدود 35 % تغییر درمداخل این پروژه صورت می گیرد. ایشان به عنوان نمونه کارهای انجام شده، چند مدخل که مورد بازنگری قرار گرفت را دراختیار نمایندگان پژوهشگاه قرار دادند.
در ادامه مدیر گروه فرهنگ نامه درباره کیفیت بازنگری، اظهار داشتند: هر مدخل توسط سه نفر مورد بازنگری قرار می گیرد. به این صورت که ابتدا نفر اول تمام ملاحظات خویش درباره محورهای یاد شده را در اختیار نفر دوم و ایشان پس از بررسی آن ملاحظات، پیشنهاد جدید خود را ارائه میدهد، سپس نفر سوم با بررسی ملاحظات دو نفر قبلی، جمع بندی نهایی را در اختیار مدیر گروه قرا می دهدکه پس از کنترل نهایی در اختیار ناظر پروژه قرار می گیردو پس از تأیید از سوی ایشان، فرایند تصویب خواهی از شورای پژوهش پژوهشکده صورت می گیرد.
پژوهشگران دراین طرح چهار نفر از محققان رسمی آقایان سادات،شیرزاد،شاهرخی،حیدری موسوی می باشند و ناظر پروژه آقای یزدی از اعضای هیئت علمی می باشد.
در پایان بعضی از پژوهشگران حاضر در جلسه و ناظر پروژه و همچنین نمایندگان پژوهشگاه نکاتی را مطرح نمودند که آقای عیسی زاده با جمع بندی نهایی، جلسه را به پایان بردند. و خطاب به نمایندگان پژوهشگاه اظهار داشتند اگر حمایت مالی صورت بگیرد می توان این پروژه را در فاصله زمانی کمتری به پایان رساند.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل