صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
يكشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ 09:54 1397/3/6
نشست "نقد دائره المعارف قرآن کریم" برگزار شد


كد خبر:3403 تاريخ خبر :14:37:00 1394-10-10 نسخه چاپي

نقد دائره المعارف قرآن کریم طی نشستی به همت مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم و انجمن قرآن پژوهی برگزار شد.

به گزارش واحد خبر پایگاه معارف قرآن، این نشست با حضور حجت لاسلام علی خراسانی مدیرگروه دائره المعارف و دکتر سید محمود طیب حسینی مدیر بخش علوم قران دائره المعارف، به عنوان ارائه دهنده گان، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسین علوی مهر و حجت الاسلام دکتر حسین جوان آراسته به عنوان ناقدین، به داوری آیت الله یعقوب جعفری در محل سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام خراسانی ضمن استقبال از برگزاری نشست های نقد و بررسی دائره المعارف، گزارشی از نحوه شکل گیری دائره المعارف قرآن، نحوه کار آن، موضوعات مطرح شده و خصوصیات و برجستگی های این اثر نسبت به دیگر دائره المعارف های قرآنی موجود، ارائه کردند.

در ادامه دکتر طیب حسینی در خصوص مقالات ارائه شده در مجلد هشتم دائره المعارف که با موضوع علوم قرآن(روش های تفسیری) مطالبی ارائه نمودند.

حجت الاسلام دکتر علوی مهر به عنوان ناقد، با اشاره به نکات مثبت این دائره المعارف و نیز امتیاز آن نسبت به دیگر آثار مشابه، به برخی از موارد به عنوان اشکالات محتوایی، در جلد هشتم اشاره داشتند.

حجت الاسلام دکتر جوان آراسته ناقد دیگر این نشست، اشکالاتی را به ساختار مجلد جلد هشتم دائره المعارف مطرح نمودند.

در ادامه آقایان خراسانی و طیب حسینی به برخی اشکالات مطرح شده پاسخ دادند.

در انتهای نشست آیت الله یعقوب جعفری ضمن برشمردن نکات مثبت و برجسته دائره المعارف قرآن کریم به داوری بین نظرات ارئه دهندگان و ناقدین پرداخته و اظهار داشتند: شایسته است دائره المعارف قرآن کریم به زبان های دیگر به ویژه زبان عربی ترجمه و در دسترس قران پژوهان عرب زبان قرار گیرد.

 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل