صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
عزم جدی مدیران ارشد قرآنی برای تقویت هماهنگی و هم افزایی فعالیت قرآنی


كد خبر:3353 تاريخ خبر :13:41:00 1393-1-26 نسخه چاپي

مدیران ارشد امور قرآنی برای تقویت هماهنگی و هم افزایی فعالیت قرآنی دستگاهها در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی چهل و هفتمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی را برگزار کردند.

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از شبستان، چهل و هفتمین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی روز یکشنبه 24 فروردین ماه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حمید محمدی قائم مقام رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و با حضور مدیران ارشد نمایندگان نهادهای قرآنی وابسته به دفتر مقام معظم رهبری، مرکز مدیریت حوزه علمیه قم، سازمان تبلیغات اسلامی، شبکه های قرآنی صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش، خبرگزاری قرآنی، دفتر تبلیغات اسلامی، بنیاد ملی نخبگان، جامعه المصطفی العالمیه و مدیران دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی برگزار شد.

رئیس مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در مصاحبه با روابط عمومی شورای توسعه فرهنگ قرآنی از ارائه گزارش روند پیگیری ها و رایزنی ها برای تخصیص اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال 92 و 93 و جلسه مؤثر با معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور خبر داد و اظهار داشت: بحمدالله دولت آمادگی خوبی برای حمایت از فعالیتهای قرآنی و تأمین اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سال 93 دارد.

وی تاکید کرد: دستگاهها نسبت به ارائه گزارش از آثار و برکات ناشی از اختصاص اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی در سالهای گذشته اهتمام کنند تا مسئولین بیش از پیش در جریان روند امور و ضرورت افزایش اعتبارات قرار گیرند.
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار امیدواری کرد: جلسه شورای توسعه فرهنگ قرآنی به زودی در حضور ریاست محترم جمهوری تشکیل شود.

حجت الاسلام محمدی ضمن تبیین ضرورتهای مطرح شده برای عزم جدی دستگاهها برای هم افزایی فعالیتهای قرآنی از توافقات این جلسه به شرح زیر خبر داد:
1- به منظور ارتقای کیفی فعالیت دستگاهها و استفاده از ظرفیتهای کشور برای هم افزایی فعالیتهای قرآنی کشور، جلسات فوق العاده مجمع مشورتی با موضوع گزارش و نقد و بررسی فعالیت دستگاهها به صورت ماهانه به میزبانی هر دستگاه برگزار می شود. بدین منظور اولین جلسه، دو هفته بعد، در محل خبرگزاری ایکنا تشکیل می شود.

2- نشست هم اندیشی اعضای مجمع مشورتی و مدیران ارشد قرآنی کشور متعاقب رویه گذشته و به منظور اطلاع رسانی بیشتر از عملکرد شورای توسعه فرهنگ قرآنی و تبادل نظر اعضا درباره انتظارات و توقعات از جایگاه مطلوب شورا بزودی برگزار می شود.

3- به پیشنهاد شبکه قرآن و معارف سیما مقرر شد به منظور اطلاع رسانی عمومی از اثرات و برکات برنامه های اجراشده با اعتبارات اجرای منشور توسعه فرهنگ قرآنی از سوی دستگاهها و جریان سازی مثبت برای عطف توجه مسئولین به تخصیص مناسب اعتبارات در سال 93، حداقل چهار برنامه ویژه با حضور مدیران ارشد دستگاههای منتخب برگزار کند.

4- با توجه به نقش مؤثر رایزنیهای هر یک از مدیران قرآنی با مقامات دولت و مجلس شورای اسلامی، هر یک از دستگاهها از ظرفیتهای موجود در جهت توجیه ایشان به ضرورت تقویت اعتبارات توسعه فرهنگ قرآنی استفاده کنند.

5- نظر به بررسی ابعاد متعدد اطلاع رسانی رسانه ای در خصوص چالشهای امور قرآنی و آثار مخرب یا مؤثر انعکاس این اخبار در فضای عمومی جامعه، ضرورت تبیین اصول و سیاستهای اطلاع رسانی امور قرآنی مورد تأکید اعضا قرار گرفت و به خبرگزاری ایکنا مسئولیت داده شد تا با همکاری شبکه های قرآنی صدا و سیما نسبت به برگزاری همایش علمی خبررسانی قرآنی اقدام نماید. همچنین تأکید شد هر یک از دستگاهها در مصاحبه با رسانه ها از تخریب دستگاههای دیگر خودداری کنند.

6- گزارش آماری تسهیلات ارائه شده در اجرای مصوبه ضوابط شمول تحصیل رایگان در دانشگاهها برای حافظان کل قرآن کریم همراه با تحلیل تنگناهای فرهنگی و اجتماعی آن در جلسه آتی مجمع مشورتی مطرح شود.

بنابرگزارش معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قائم مقام شورای توسعه فرهنگ قرآنی همچنین با اشاره به ارائه گزارش مکتوب جلسات گروه کارشناسی بررسی نحوه ساماندهی صدور مجوز و نظارت بر فعالیت مؤسسات و تشکلهای قرآنی افزود: نحوه تشکیل هیأت یا دبیرخانه مشترک صدور مجوز و نظارت بر مؤسسات قرآنی با التزام به دو سند مصوبه سال 1375 شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنوان «ضوابط عام تأسیس مراکز، مؤسسات، انجمنها و کانون‌های فرهنگی و هنری و نظارت بر آنها» و تفاهم‌نامه سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغی دفتر مقام معظم رهبری در تیرماه 1376 در دست بررسی است. وی اضافه کرد: پیش‌نویس اساسنامه اتحادیه قرآنی مدغم پس از تصویب در مجمع عمومی دو اتحادیه جهت طی مراحل بررسی و تصویب به دبیرخانه شورای توسعه فرهنگ قرآنی ارائه خواهد شد.

گفتنی است در این جلسه همچنین نمایندگان اتحادیه های تشکلهای قرآنی مردم نهاد که در جلسه گذشته شورای توسعه فرهنگ قرآنی انتخاب شده بودند، شرکت داشتند.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل