صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
دایره‌المعارف قرآن در 30 جلد تدوین می‌شود


كد خبر:3340 تاريخ خبر :18:20:00 1392-11-7 نسخه چاپي

رئیس گروه دایرة‌المعارف مرکز فرهنگ و معارف قرآن بیان کرد: دایره‌المعارف قرآن کریم با 2400 مقاله در قالب 30 جلد تدوین می‌شود.

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ايکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی خراسانی، رئیس گروه دایر‌ة‌المعارف مرکز فرهنگ و معارف قرآن بیان کرد: دایرةالمعارف وسیله‌ای برای سرعت دادن به دست‌یابی به آموزه‌های مورد نظر مخاطب است و این در حالی است که در حوزه دایرة‌المعارف نویسی با توجه به اینکه در عرصه قرآن کاری انجام نشده ارائه دایرة‌المعارف قرآن کریم کاری ارزشمند از سوی مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم است.

وی ابراز کرد: این مرکز با حدود 100 نفر از پژوهشگران قرآنی مشغول به کار است و در این پروژه محققان در حدود هفت بخش علمی عهده‌دار آماده سازی مقالات هستند.

وی گفت: صبغه مقالات در همه بخش‌ها قرآنی است اما با نگاه تخصصی در بخش‌های مختلف علمی مانند فلسفه، کلام، عرفان، فقه و حقوق، علوم قرآن، ادیان و اخلاق اقدام می‌کنیم.

خراسانی افزود: یکی از بخش‌های کاری ما در دایرة‌المعارف قرآن کریم بخش معارف و تاریخ و اعلام به عنوان یکی از بخش‌های هفت گانه است که در بخش‌های علمی مقالات ما شکل می‌گیرد و این در حالی است که تلاش کردیم از مؤلفان درجه یک در موضوعات مختلف استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: تلاش ما در تدوین دایرة‌المعارف قرآن کریم بر این است که مقالات باید استاندارد و به شکلی جامع در موضوع خودشان باشند، در عین حال خیلی مفصل و طولانی نشده و نگارش آن‌ها علمی و دایرةالمعارفی است.

رئیس گروه دایرة‌المعارف مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم با اشاره به اینکه در تدوین دایرة‌المعارف قرآن کریم از منابع دست اول استفاده شده است، گفت: در کار خود از منابع دست دوم استفاده نمی‌کنیم، این در حالی است که خطبای جمعه، اساتید دانشگاه، ائمه جماعات، حوزویان و دانشگاهیان که علاقمند به تحقیق موضوعی در مورد قرآن هستند دایرة‌المعارف قرآن به آن‌ها برای مقاصد پژوهشی کمک می‌کند.

وی ابراز کرد: سعی داریم دیدگاه‌های اساسی در هر موضوع را با استفاده از منابع دست اول در اختیار مخاطبان خود قرار دهیم و به همه علاقمندان مطالعات قرآنی، دانشجویان رشته‌های علوم قرآنی و طلاب توصیه می‌کنیم که از مطالعه دایرة‌المعارف قرآن کریم غفلت نکنند.

وی یادآور شد: تاکنون 11 جلد از دایرة‌المعارف قرآن کریم منتشر شده و تلاش بر این است که در نمایشگاه کتاب سال آینده از جلد 12 و 13 نیز رونمایی کنیم و مجموع کار در حدود 2400 مقاله در نظر گرفته شده و سعی داریم آن را در قالب 30 جلد ارائه کنیم.

خراسانی افزود: اگر همراهی لازم با ما انجام شود امیدواریم در افق چشم‌انداز 20 ساله در 1404 دایرة‌المعارف قرآن را در قالب 30 جلد به علاقمندان مطالعات قرآنی عرضه کنیم.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل