صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
نیازهای جدید در جامعه تفسیرهای جدید می طلبد


كد خبر:3319 تاريخ خبر :12:22:00 1392-8-7 نسخه چاپي

با تغییر زمان و ایجاد نیازهای نو تفسیر های نو هم ضرورت دارد و ضرورت تفسیر از اینجا مشخص می شود که اگر ما پاسخ جدیدی از آموزه های وحیانی نداشته باشیم از زمانه عقب مانده ایم، و به دلیل نیاز مردم به تفاسیر جدید و عدم کفایت تفاسیر قبلی، قرآن مهجور می ماند.

بحث تفسیر و ضرورت تفسیر نویسی ازمباحث مهم حوزه علوم قرآنی است، برخی بر این عقیده اند که نیاز به تفسیرهای جدید وجود ندارد ولی برخی دیگر بر این عقیده هستند که با تغییرات زمانی نیاز به تفسیرهای جدید وجود دارد. برای تبیین بحث گفتگویی را با جناب آقای دکتر سید علی سادات فخر عضو هیئت علمی مرکز فرهنگ و معارف قرآن انجام داده ایم.

سادات فخر با اشاره به اهمیت تفسیر قرآن، اظهار داشت: تفسیر قرآن برای ما مسلمانان اهمیت بسیار زیادی دارد و ضرورت پرداختن به تفسیر قرآن از صدر اسلام تاکنون بر هیچ کس پوشیده نیست. ولی در تاریخ اسلام بحثی با عنوان مهجوریت قرآن مطرح شده که این اصطلاح نیاز به کاوش و تحقیق دارد که چرا این بحث به وجود آمده.

وی ادامه داد: در حقیقت پرسش اصلی این است که مهجوریت قرآن به چه معناست و از طرف دیگر ضرورت تفسیر به چه معنایی است؟ در پاسخ به این سوال می توان گفت که رابطه ای بین مهجوریت و احساس عدم ضرورت تفسیر نویسی برای قرآن وجود دارد، به یک معنای دیگر، برخی از دانشمندان و فرهیختگان جهان اسلام به این نتیجه رسیده اند که دیگر نیازی به تفسیر نوشتن بر قرآن وجود ندارد. هر آنچه لازم بوده و قابل فهم بوده گذشتگان و بزرگان مفسران گفته اند، بنابراین تا مدت های مدیدی تفسیری میان مسلمانان به وجود نیامده یا اگر تفسیری نوشته می شود جمع آوری اطلاعات گذشتگان بوده.

دکتر سادات فخر در ادامه بحث با اشاره به تغییر نیازهای زمان و احتیاج به تفاسیر جدید، اضافه کرد: با توجه به اینکه نیازهای زمان و تغییرات زمان در جامعه به وضوح قابل رویت هستند، ولی متاسفانه برخی عقیده دارند که هر آنچه می باید در مورد تفسیر گفته می شد، گفته شده. مهجوریت قرآن این است که هنگامی که نیازهای جدید در جامعه به وجود می آید و متفکران و اندیشمندان جامعه به ویژه کسانی که می خواهند تفسیر آموزه های قرآن را به مردم منتقل کنند، هیچ واکنشی به تفسیر نشان نمی دهند و تفاسیر گذشته را به مردم ارائه می دهند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ادامه داد: این باعث می شود قرآن مهجور بماند. در حقیقت با تغییر زمان و ایجاد نیازهای نو تفسیر های نو هم ضرورت دارد و ضرورت تفسیر از اینجا مشخص می شود که اگر ما پاسخ جدیدی از آموزه های وحیانی نداشته باشیم از زمانه عقب مانده ایم، و به دلیل نیاز مردم به تفاسیر جدید و عدم کفایت تفاسیر قبلی، قرآن مهجور می ماند.

سید علی سادات فخر به مهجوریت قرآن و گرایش مردم به قرآن اشاره کرد و افزود: ما نباید مهجوریت قرآن را در عدم گرایش مردم به قرآن ببینیم، یا نباید اینگونه فکر کنیم که قرآن در موارد غیر ضروری از آن استفاده می شود و در موارد ضروری استفاده نمی شود، مثلا در میان عامه مردم می توانند از آیات قرآن استفاده کنند. یعنی دائما در محاوره عام مردم از آیات قرآن استفاده شود و یا درمیان محققان در همه رشته ها، وقتی صحبت می شود به آیات قرآن یا استناد نمی شود یا بسیار کم استناد می شود. بنابراین در همه رشته ها متناسب با بحث باید به قرآن توجه شود.

این پژوهشگر علوم قرآن با اشاره به نقش خواص در این زمینه، اضافه کرد: بنابراین نباید مهجوریت را به معنای استفاده غیر ضروری و غیر صحیح بدانیم بلکه مهجوریت در میان خواص است که بسیار مهم است. مهجوریت قرآن در میان خواص است که به عوام سرایت می کند.

وی ادامه داد: در نتیجه با توجه به تغییرهایی که در جامعه انجام می شود و با تاکید بر این نکته که در زمان حاضر تغییرات شتابان انجام می شود، تفسیر یک امر بسیار ضروی است که باید در این زمینه خیلی زود تصمیم گیری شود. در حقیقت اگر ما کلام خداوند را واگذار کنیم و یا اولویت در کلام خداوند ندهیم نقض غرض الهی به وجود می آید.

دکتر سادات فخر ادامه داد: ضرورت تفسیر از مناظر دیگر نیز قابل بررسی است، از لحاظ دانشی بافضیلت ترین دانش از میان علوم اسلامی علم تفسیر است. زیرا تفسیر هم موضوع فضیلت مندی است هم غرض از تفسیر هدف بسیار مهمی است. بنابر دیدگاه راغب اصفهانی ارزش تفسیر بالاترین ارزش را میان دانش های اسلامی دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: از منظر دیگر می توان فضیلت تفسیر را حتی به قرائت قرآن تبیین کرد، روایات زیادی در مورد قرائت قرآن داریم و اگر قرائت قرآن فضیلت دارد و آن همه ثواب داشته باشد قرائت قرآن با فهم آن به طریق اولی فضیلت بیشتری دارد. حال اگر کسی بیاید قرآن را بفهماند چه شفاهی و چه کتبی هم از زاویه قرائت قرآن فضیلت دارد و هم فضیلت برترش برای این است که قرآن را می فهمد و فضیلت دیگر این است که معلم قرآن است. بنابراین ضرورت پرداختن به تفسیر در زمان حاضر به وضوح دیده می شود و امید داریم فرهیختگان هرچه سریعتر به این سمت حرکت کنند.

منبع: ايسکا
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل