صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
آغاز پروژه «فرهنگ اصطلاحات و مفاهیم سیاسی قرآن کریم» در آینده نزدیک


كد خبر:3316 تاريخ خبر :13:43:00 1392-7-30 نسخه چاپي

حجت الاسلام و المسلمین عبدالله نظرزاده اوغاز عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی از آغاز پروژه «فرهنگ اصطلاحات و مفاهیم سیاسی قرآن کریم» در آینده نزدیک خبر داد

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ایسکا حجت الاسلام و المسلمین نظرزاده در تبیین اهداف این پژوهش اظهار داشت: هدف از تدوین فرهنگ اصطلاحات و مفاهیم سیاسی قرآن کریم، به دست دادن تعریف اصطلاحات و ارائه اطلاعات مختصر و مفید در حوزه مفاهیم و موضوعات سیاسی قرآن کریم و ارتباط آن با اصطلاحات و مفاهیم علوم سیاسی است، که صرف نظر از فواید پژوهشی و آموزشی و اطلاع رسانی، می­تواند به توسعه فرهنگ و زبان مشترک در میان پژوهشگران قرانی و دانش سیاسی کمک کند.

وی ادامه داد: بر این اساس فرهنگ نامه سیاسی قرآن کریم، صرفاً مجموعه اى از تعاریف واژگانى و اصطلاحى نیست، بلکه شامل اشاره هاى تاریخى، فقهى و بیان دیدگاه هایى از صاحب نظران و ارجاعات لازم و... در هر دو حوزه دانشی مرتبط با قرآن کریم و علوم سیاسی نیز مى باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه در رابطه با روش تجزیه و تحلیل اصطلاحات این فرهنگ نامه نیز اظهار داشت: روش تجزیه و تحلیل معنایی اصطلاحات و واژه­ها در فرهنگ نامه حاضر، برگرفته از روش دین شناس و قرآن پژوه شهیر ژاپنی، «توشیهیکو ایزوتسو» در بررسی «مفاهیم اخلاقی- دینی در قرآن کریم» است. وی اصول این روش یا نظریه معنایی را از نظریه معناشناسی «پروفسور لئو وایسگربر» آلمانی اقتباس کرده که در مباحث عمده و اصلی با نظریه «زبانشناسی قومی» (Ethnolinguistics) مطابقت بسیار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین نظززاده در پایان بیان کرد: از آنجا که این پژوهش میان رشته ای است، به صورت مشترک میان پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی و مرکز فرهنگ و معارف قرآن کریم انجام خواهد شد، و انشا الله در نیمه دوم سال 1392 پس از تصویب طرح و تعیین ناظر از سوی هردو مرکز پژوهشی، آغاز خواهد شد.

 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل