صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
اختتاميه بيست‌‌‌ويكمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم برگزار شد


كد خبر:3301 تاريخ خبر :17:44:00 1392-5-14 نسخه چاپي

مراسم اختتاميه بيست‌ويكمين دوره نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم، يكشنبه‌شب با حضور وزير ارشاد، رؤسای فراكسيون قرآن مجلس و شورای سياستگذاری ائمه جمعه و جمعی از شخصيت‌ها و مسئولان در مصلای امام خمينی(ره) برگزار شد

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ايکنا، مراسم اختتاميه بيست‌‌‌ويكمين نمايشگاه بين‌المللی قرآن كريم، يكشنبه‌شب، 13 مردادماه، مصادف با 26 ماه مبارك رمضان، با حضور سيدمحمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام تقوی، رئيس شورای سياستگذاری ائمه جمعه سراسر كشور، لاله افتخاری، رئيس فراكسيون قرآن، عترت و نماز مجلس شورای اسلامی، حجت‌السلام حميد محمدی، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام سيد محمدرضا ميرتاج‌الدينی، جمعی از معاونان اين وزارتخانه، مديران بخش‌های مختلف نمايشگاه و علاقمندان به قرآن و عترت برگزار شد.

در ابتدای اين مراسم پس از پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ايران، آياتی از كلام‌الله مجيد توسط «احمد ابوالقاسمی» قاری برجسته كشور تلاوت شد و سپس حجت‌الاسلام محمدی، معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد و رئيس نمايشگاه بيست‌ويكم گزارشی از روند برپايی نمايشگاه ارائه كرد.

وی در گزارش خود با تبريك آغاز دوره رياست جمهوری حسن روحانی، گفت: ايشان به دليل حضور مهمانان خارجی و ملاقات‌های كاری فرصت حضور در نمايشگاه را پيدا نكردند و از طرف خودم و به نيابت از ايشان از همه حاضران عذرخواهی می‌كنم و اميدوارم در اولين فرصت ممكن رئيس‌جمهور منتخب در بين جامعه قرانی حضور به هم رساند.

محمدی در ادامه عملكرد رسانه‌ها در اين دوره از نمايشگاه قرآن را بسيار اثرگذار و ارزشمند عنوان كرد و افزود: در اين دوره 10 شبكه راديويی و 10 شبكه تلويزيونی و اقدام به پوشش خبری اين نمايشگاه در بعد ملی و بين‌المللی پرداختند.

وی در ادامه گفت: فضای مفيد نمايشگاه امسال 38 هزار متر مربع بود كه از اين ميزان 28 هزار متر مربع در داخل شبستان اصلی بود كه در اين بين 36 بخش نمايشگاهی و شش بخش ستادی فعاليت يك ماهه خود را انجام دادند. امسال در حوزه كتاب 200 ناشر داخلی و 50 ناشر خارجی حضور داشتند كه ناشران داخلی 18 هزار عنوان كتاب و ناشران خارجی نيز 5 هزار عنوان كتاب را به نمايشگاه آورده بودند.

رئيس نمايشگاه بيست‌ويكم قرآن كريم با تأكيد بر اينكه مهجوريت صحيفه سجاديه و نهج‌البلاغه بايد از بين برود، گفت: معاونت قران و عترت وزارت ارشاد بحث جريان‌سازی آموزش اين دو كتاب شريف را در دست اجرا دارد كه يكی از اين برنامه‌ها شامل تربيت 10 هزار نفر است.

بررسی چشم‌اندازهای قرآنی دولت يازدهم بخش ديگری از سخنان حجت‌الاسلام حميد محمدی بود، وی در اين بخش گفت: اين دولت در فضايی فعاليت خود را شروع می‌كند كه نوع نگرش در دهه اخير نسبت به فعاليت‌های قرآنی در كشور تغيير يافته است؛ در گذشته بودجه فعاليت‌های قرآنی تنها 500 ميليون تومان بود اما در حال حاضر اين بودجه ميلياردی شده است.

معاون قرآن و عترت وزير ارشاد تصريح كرد: در دولت يازدهم مهم‌ترين مطالبه ما حضور حداكثری فرهنگ قرآنی در جامعه و در بين فرهنگ فردی و عمومی مردم است و اين امر يكی از اساسی‌ترين مطالبات از دولت يازدهم است. كمك به نهادينه‌شدن و نهادی‌سازی فعاليت‌های قرآنی و استخراج نظام‌های قرآنی و نظامندكردن فعاليت‌های قرآنی يكی ديگر از اين مطالبات است.

در بخش ديگری از اين مراسم كليپی از روند برپايی نمايشگاه بيست‌ويكم به نمايش در آمد و سپس با حضور وزير ارشاد از 40 خادم نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه تجليل شد.

سخنران بعدی مراسم سيدمحمد حسينی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی بود كه سخنانی كوتاه تصريح كرد: اين نمايشگاه قطره‌ای از دريا و نقطه‌ای از ليل و نهار بود؛ اين نمايشگاه، نمايش هنر ايمانی و نمايش هنر شاعران و قهرمانان قرآنی بود.

تجليل از برگزيدگان اولين و دومين دوره طرح ارزيابی قاريان و مدرسان قرآن كريم، تجليل از قهرمانان قرآنی، فعالان، مروجان قرآن، پژوهشگران و مترجمان قرآن كريم و رونمايی از قرآن نستعليق به خط استاد پورسرشت و رونمايی از سه كتاب در موضوع صحيفه سجاديه و يك عنوان كتاب با موضوع نهج‌البلاغه از ديگر بخش‌های مراسم اختتاميه نمايشگاه بيست‌ويكم قرآن كريم بود.

به هرحال بعد از پايان دولت هشت‌ساله محمود احمدی‌نژاد و آغاز فعاليت‌ دولت تدبير و اميد، بايد منتظر ماند و ديد دوره بعدی؛ يعنی بيست‌ودومين دوره نمايشگاه بين‌المللی قرآن، در چه شكل و شمايلی برگزار می‌شود و نگاه اين دولت به فعاليت‌های قرآنی چگونه خواهد بود.

 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل