صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
سند چشم‌انداز جامعه متمسک به قرآن در سال 1404 را ترسیم کرده است


كد خبر:3279 تاريخ خبر :16:54:00 1392-4-30 نسخه چاپي

حجت‌الاسلام بهمنی در نشست «بررسی دستاوردهای منشور توسعه فرهنگ قرآنی» در نمایشگاه قرآن گفت: در چشم‌اندازی که ترسیم کرده‌ایم در سال 1404 مردم در حد توسعه یافته متمسک به قرآن خواهند بود، یعنی جامعه متمسک به قرآن کریم در سال 1404 اتفاق می‌افتد.

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ايکنا، حجت‌الاسلام بهمنی در نشست «دستاوردهای منشور توسعه فرهنگ قرآنی» که در محل نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار شد به ارائه سخنانی پیرامون منشور توسعه فرهنگ قرآنی پرداخت و گفت: فرهنگ قرآنی هدف منشور توسعه فرهنگ قرآنی است.

وی افزود: فرهنگ قرآنی یعنی سخت تمامی زیرساخت‌های شناختی، عاطفی، مبانی فکری و تمامی پیش فرض‌های تشکیل‌دهنده فرهنگ یک ملت بر اساس قرآن کریم، در این صورت است که فرهنگ قرآنی در جامعه‌ای شکل می‌گیرد.

بهمنی به اهمیت مفهوم «تمسک» اشاره و تصریح کرد: طبق مطالعاتی که انجام شده است به نظر می‌رسد یکی از مفاهیم کلیدی در قرآن کریم و روایات به جا مانده از پیامبر گرامی اسلامی (ص) و اهل بیت (ع) مفهوم تمسک است.

وی اظهار داشت: آنچه امروزه در جامعه ما به اشتباه جایگزین مفهوم تمسک شده، مفهوم انس با قرآن کریم است که اگر این مفهوم را به اصل روایات و آیات قرآنی باز گردانیم به مفهوم تمسک و ضرورت رواج آن خواهیم رسید.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی با اشاره به حدیث ثقلین تاکید کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص) در حدیث ثقلین به مفهوم تمسک اشاره کرده است و اگر پیامبر(ص) در این حدیث که به عبارتی ناموس شیعه است، مفهوم مهم‌تری را مد نظر داشتند بدون شک از آن را به جای تمسک به کار می‌گرفتند.

وی خاطرنشان کرد: اگر مفهوم تمسک را مفهوم محوری و اساسی در نظر بگیریم می‌توان گفت هدف از منشور توسعه فرهنگ قرآنی این است که هدف تمسک به قرآن کریم را در مدت زمان محدودی تحقق بخشیده و آن را در متن جامعه عملی سازد.

بهمنی تصریح کرد: اگر تمسک را ضامن عدم انحراف مردم از هر گونه هنجار فرهنگ قرآنی بدانیم پس باید هدف منشور توسعه فرهنگ قرآنی را تمسک تعریف کنیم.

وی افزود: در چشم اندازی که ما ترسیم کرده‌ایم در سال 1404 مردم کشور ما در حد توسعه یافته متمسک به قرآن خواهند بود، یعنی جامعه متمسک به قرآن کریم در سال 1404 اتفاق می‌افتد.

به گفته وی، این به معنای تحقق جامعه بدون خطا نیست اما پیش‌بینی ما این است که مفاهیم و تعالیم قرانی در این سال نهادینه خواهند شد که در صورت تحقق این پیش‌بینی می‌توان برنامه‌های پیشرفته‌تری را پیگیری کرد.

عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: نکته‌ای که در اینجا باید مد نظر باشد این است که هر مأنوس با قرآن کریم لزوماً متمسک به قرآن نیست و این همان نکته مهمی است که در چشم‌انداز تربیت 10 ملیون حافظ یا قاری قرآن باید مد نظر داشت.

وی با ذکر مثالی تصریح کرد: به عنوان مثال ممکن است یک یهودی به یک پژوهش قرآنی بپردازد و طی این پژوهش با قرآن مأنوس بشود ولی هیچ‌گاه این فرد یهودی را نمی‌توان متمسک به قرآن کریم دانست زیرا همانگونه که گفتیم انس با قرآن با تمسک به قرآن کریم دو امر متفاوت هستند.

حجت‌الاسلام بهمنی در پایان خاطرنشان کرد: برای تحقق چشم‌انداز فوق شورای توسعه به منزله هیئت امنای منشور توسعه هستند یعنی امنایی که باید این منشور را عملی بسازند و اهداف آن را محقق کنند.

 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل