صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ 07:08 1397/12/22
«انفاق در قرآن کریم» منتشر شد


كد خبر:3232 تاريخ خبر :17:56:00 1392-3-11 نسخه چاپي


به گزارش واحد خبري پايگاه معارف قرآن به نقل از مهر، کتاب «انفاق در قرآن کريم» تألیف ابوالفتح عزيزي ابرقويي، به همت انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) انتشار يافت.

«انفاق» موضوع مهمى است كه قرآن ما را بدان مکلف می‌کند و آيات متعددى آنرا توضيح و تبيين مى‌نماید. تحصیل ملکه انفاق برای مؤمنان، مسئله حايز اهميتى است كه نقش ارزشمندی در تعالى ایمانی آنان ایفا می‌کند. قرآن کریم برخورداری از این ملکه را عامل بسیاری از خیرات و برکات می‌داند و همه افراد مسلمان از قبیل ثروتمند و فقير، مرد و زن و پير و جوان را به انفاق دعوت می‌کند و انجام آن را کلید حل بسيارى از مسائل و مشكلات فردى و اجتماعى بیان مى‏ کند.

قرآن در تهذيب فكر و اصلاح انديشه انسانى، انفاق را يك راهبرد ارزشمند فردی‌ ـ اجتماعى می‌داند و سعی در گسترش آن در جامعه دارد. قرآن در اين راه از مثل‏هاى زيبا، بيان نعمت‏ها و دارايى و توانايى ‏هاى خداوند، تشويق و توبيخ، سرزنش و تحذير سود جسته است و همچنين آثار ارزنده‏اى را براى انفاق‌كنندگان در راه خدا بر‏شمرده است كه در زندگى مادى و معنوى، دنيوى و اخروى مفيد است. در اين ميان از بخل، نفاق، دنياگرايى، توجه بيش از حد به اموال و اولاد، به‌عنوان موانع و آسيب‏هاى انفاق یاد شده است. قرآن يادآور مى ‏شود كه مبادا اين رذائل، مؤمنان را به بيراهه كشاند و از انفاق در راه خدا و اجر دنيوى و اخروى محروم سازد.

طرح مسئله انفاق نیز در قرآن به گونه‌ای منحصر به فرد است که از راه تدبر عمیق در آیات آن به‌دست می‌آید. برخلاف تصور عمومی مردم از انفاق، قرآن بیشتر آثار آن را متوجه انفاق‌کنندگان می‌داند، نه انفاق‌شوندگان؛ در سازوكار قرآنی انفاق، هرچند نيازمندان بهره ‏مادى مى‏برند، اما انفاق‌كنندگان نیز بی‌ بهره نیستند، بلکه آنان نیز به تعالى مادى و معنوى، نائل مى‏ شوند.

از این‌رو نقش انفاق در جامعه اسلامى، چون خون‌رسانى قلب به سلول‌هاى بدن است كه استمرار حيات و طراوت و شادابى جسمانی را به دنبال دارد. بديهى است چنانچه فرهنگ انفاق در جامعه رونق بگیرد، بيمارى مزمن فقر، ريشه ‏كن مى ‏شود و شادابى و نشاط را به ارمغان خواهد آورد. باید دانست که گرايش به انفاق، ریشه در فطرت پاك بشرى داشته و به‌جز اسلام، ادیان آسمانی دیگر نیز بدان توصیه کرده‌اند. در قرآن اهمیت انفاق به اندازه‌ای است که در كنار مفاهیم مهمی چون ايمان به خدا و اقامه نماز ‏ مطرح شده است.

اين اثر به چهار فصل تقسيم مى ‏شود: فصل اول به حوزه معنايى، مصاديق و شيوه ‏هاى انفاق می‌پردازد. فصل دوم شيوه‏ هاى ترويج فرهنگ انفاق را مورد بررسی قرار می‌دهد. فصل سوم نیز مربوط به آثار و برکات انفاق است و فصل چهارم به موانع و آسیب‌های دنيوى و اخروى انفاق مربوط می‌شود.

در بخشی از مقدمه این اثر آمده است: روش تحقیق ما در اين کتاب دو گونه است. در فصل اول بیشتر از روش معناشناختی دکتر توشیهیکو ایزوتسو بهره گرفته‌ شده است. بر اساس این روش موضوع قرآنی برگزیده ما یعنی انفاق با برخی از کلمات ارتباط بیشتری برقرار می‌کند، این مطلب نشان‌گر ارتباط عمیق معنایی آنها با یکدیگر است، با دقت بیشتر در این واژه‌ها متوجه می‌شویم که برخی از این کلمات مترادف یا توضیح مفهوم موضوع مورد نظر ماست و برخی دیگر رابطه این موضوع با موضوعات دیگر را شرح می‌دهد، از سوی دیگر برخی کلمات متضاد با موضوع اصلی نیز در این حلقه یافت می‌شوند، در هر صورت مجموعه کلماتی که بیشترین ارتباط را به‌صورت مترادف یا متضاد با موضوع اصلی برقرار می‌کنند، تشکیل‌‌دهنده حوزه معنایی آن هستند، بر اساس نظر دکتر ایزوتسو دقت و تعمیق نظر در روابط کلمات این حوزه معنایی می‌تواند ما را به معنای دقیق موضوع اصلی در هنگام نزول وحی و کل قرآن رهنمون کند. در فصل‏هاى بعدى کتاب، سعى بر آن بوده است که از روش تفسير موضوعى قرآن به قرآن استاد علامه طباطبایی که ذکر مفصل آن در مقدمه کتاب گرانسنگ المیزان فی تفسیر القرآن آمده است، استفاده شود.

«انفاق در قرآن کريم» تألیف ابوالفتح عزيزي ابرقويي، به همت انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) در سال جاری به بهای 60000 ريال منتشر شد.

 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل