صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ 07:08 1397/12/22
انتشار دو اثر پژوهشی با موضوع شبهه‌پژوهی و مدعيان هماوردی با قرآن كريم


كد خبر:3150 تاريخ خبر :17:30:00 1391-10-21 نسخه چاپي

حجت‌الاسلام محمدی، ضمن معرفی پروژه «اعجاز قرآن با گرايش شبهه‌پژوهی» كه در گروه تفسير موضوعی مركز فرهنگ و معارف قرآن كريم در دست انجام است، از انتشار دو جلد كتاب از اين پروژه، با موضوع شبهه‌پژوهی و مدعيان هماوردی با قرآن در آينده نزديك خبر داد

به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ايکنا، حجت‌الاسلام و المسلمين محمدعلی محمدی، با اشاره به اينكه بيشترين شبهات در حوزه قرآن در مورد اعجاز قرآن مطرح است، از دفتر تبليغات اسلامی به عنوان نماد روشنفكری حوزه علميه در دفاع جانانه از قرآن كريم و دفع و رفع شبهات موجود در اين زمينه ياد و بر ضرورت بررسی دقيق و همه جانبه اشكالات و ارائه پاسخ‌های عالمانه به اين شبهات، تأكيد كرد.

حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به وجود صدها كتاب در زمينه اعجاز قرآن، عنوان كرد: عليرغم وجود اين كتاب‌ها كه درباره اعجاز تدوين شده، بسياری از شبهات به ويژه شبهاتی كه اخيراً مطرح شده بی‌پاسخ مانده است.

وی از پروژه‌ای تحت عنوان «اعجاز قرآن با گرايش شبهه‌پژوهی» كه طرح آن در سال 1387 در شورای پژوهشی مركز فرهنگ و معارف قرآن به تصويب رسيده ياد كرد و گفت: پژوهش و تأليف اين اثر كه شامل چند جلد خواهد بود، به من سپرده شد و هم اكنون جلدهای اول و دوم اين كار به سامان رسيده و در مرحله نشر قرار دارد و جلد سوم آن در حال انجام است.

عضو هيئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی با اشاره به مباحث مطرح در جلد اول اين پژوهش، گفت: پيشينه‌شناسی، مفهوم‌شناسی و شبهات مفهومی در فصل كليات جلد اول مورد بحث قرار گرفته است و پس از آن در فصل دوم كه با عنوان «امكان و ضرورت» آمده است، به مباحثی همچون اعجاز و قانون عليت، اعجاز و سنن الهی، اعجاز و دانش بشری، اعجاز و استقراء، اعجاز و قوانين طبيعت، گمان در معجزه، احتمال تبانی، خطا و ...، معجزه و آموزش، استناد معجزه به خداوند و اعجاز و سحر پرداخته‌ايم و در فصل سوم و پايانی نيز ذيل عنوان «اعجاز قرآن»، وجوه اعجاز قرآن و شبهات عمومی اعجاز را مطرح كرده‌ايم.

محمدی با بيان اين كه جلد دوم اين پژوهش به هماوردجويان با قرآن اختصاص دارد، اظهار كرد: اين مجلد با عنوان «مدعيان هماوردی با قرآن» به هماوردجويان با قرآن از زمان نزول تا قرن دوم هجری می‌پردازد كه پس از طرح كليات در فصل اول، در فصل دوم و با عنوان «تحدّی و هماوردی» به مباحثی همچون امكان هماوردی، ترس از معارضه، ادعای نابودی، معارضات ساختگی، معارضان مقتول، امتناع برابری، مثل نامفهوم، مقصود از معارضه؟، آيندگان توانا، رابطه اعجاز با برتری، مراتب و مقدار و گستره تحدی و ... پرداخته شده است.

وی افزود: فصل سوم نيز به خود هماوردنمايان اختصاص يافته و از افرادی همچون نضر بن حارث، أسود عَنسی، طليحه اسدی، ام جميل، مسيلمه كذاب، سجاح، عبدالله بن ابی سرح، مختار بن ابی عبيده ثقفی، كندی، عبدالله بن مقفع و افراد مجهولی مانند كهمش كلابی، هذيل بن يعفور و هذيل بن واسع سخن رفته است.

مدير گروه تفسير موضوعی مركز فرهنگ و معارف قرآن اضافه كرد: در اين مجلد نيز به شبهات بسياری پاسخ داده شده است و به نظر می‌رسد كه مجموع هر دو جلد 700 صفحه را دربرگيرد.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل