صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ 08:43 1397/3/28
خانواده قرآني؛ ويژگي‌ها و وظايف اعضاي آن


كد خبر:3127 تاريخ خبر :15:21:00 1391-9-9 نسخه چاپي


به گزارش واحد خبر پايگاه معارف قرآن به نقل از ايسكا: كتاب «خانواده قرآني؛ ويژگي‌ها و وظايف اعضاي آن» اثر حجت‌الاسلام والمسلمين عيسي عيسي‌زاده، عضو هيأت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي و مدير گروه فرهنگ‌نامه‌هاي قرآني مركز فرهنگ و معارف قرآن است كه از سوي مؤسسه بوستان كتاب در سال جاري به چاپ چهارم رسيد. براي آشنايي با اين كتاب گفت و گويي با ايشان ترتيب داديم كه توجه شما را به آن جلب مي كنيم.

ضرورت تأليف اين كتاب چه بوده است؟

بر اساس فرمايش مقام معظم رهبري در جمع قرآن‌پژوهان كه فرمودند بايد پژوهشگران قرآني و مراكز قرآن‌پژوهي، پژوهش‌هاي خود را به سمت و سوي عملياتي‌كردن معارف قرآن در زندگي فردي و اجتماعي و سياسي پيش ببرند، چند طرح آماده كرديم. يكي از اين طرح‌ها با عنوان «خانواده قرآني» به منظور عملياتي‌كردن معارف نوراني قرآن در زمينۀ وظايف اعضاي خانواده نسبت به هم بوده است. به همين خاطر، كتابي را با همين عنوان؛ يعني «خانواده قرآني» در چهار بخش تأليف كرديم.

لطفاً به اختصار مهمترين سرفصل هاي اين كتاب را بيان كنيد.

در بخش دوم، وظايف زن و شوهر را نسبت به يكديگر به صورت تفكيك‌شده مورد بررسي قرار داده ايم. قسمت اول اين بخش دربارۀ وظايف مرد نسبت به زن و قسمت دوم، دربارۀ وظايف زن نسبت به مرد، با نگاه آيات قرآني و همچنين كمك‌گرفتن از روايات به بحث و نظر مي پردازد.

در بخش سوم اين كتاب، مسئوليت پدر و مادر در ارتباط با فرزندان، مورد بحث قرار گرفته است. در آغاز اين بخش، جايگاه و ارزش فرزند مورد بحث قرار گرفته و در قسمت بعدي آن، مسئوليت پدر و مادر در رابطه با فرزند با نگاه به آيات و رواياتي كه در اين زمينه مطرح بوده، مورد بررسي قرار گرفته است. چون محور اصلي اين كتاب قرآن بوده، سعي شده است از منظر قرآن مورد بحث قرار گيرد.

در بخش چهارم كه بخش پاياني كتاب است، وظايف فرزندان نسبت به پدر و مادر را از منظر قرآن و همچنين با بهره‌گيري از روايات معصومين عليهم السلام مورد بررسي قرار داديم و مطرح كرديم.

بر اين اساس، ما توانستيم در كتاب خانواده قرآني كه متشكل از يك مقدمه و چهار بخش است، وظايف چندگانۀ اعضاي خانواده نسبت به همديگر را بدون حاشيه‌پردازي و تفصيل‌گرايي، به مخاطب منتقل كنيم. لذا بعد از نشر چاپ اول اين كتاب، با توجه به اين ‌كه كتابي در اين موضوع به اين صورت تدوين نشده بود، البته كارهاي زيادي در اين زمينه شده ولي به صورت مختصر و مفيد و ساختاردهي كه بتواند در كمترين زمان مخاطب به وظايفشون آگاهي پيدا بكنند، نبوده لذا دو ماه بعد چاپ دوم اين كتاب وارد بازار شده است و بعد از مدتي به چاپ سوم هم رسيد. ضمن اين كه وزارت ارشاد و صدا سيما، شورايي براي ترويج كتاب هاي كاربردي در سطح جامعه را دارند كه با بررسي اين كتاب، به مؤسسه بوستان كتاب سفارش چاپ چهارم اين كتاب را دادند تا در تمام كتاب خانه هاي سراسر كشور توزيع شود.

نكته ديگري كه مقام معظم رهبري هم به آن اشاره كردند، اين است كه پيام و معارف آيات الهي بايد در جامعه و خانواده‌هاي ما آنچنان فراگير باشد كه به راحتي يك فرزند متوجه شود كه اين آيه از قرآن، وظيفه او را در خانه معين كرده است. يك زن بايد بداند اين وظيفه‌اي است كه قرآن بر گردنش گذاشته، يك مرد بداند كه اين وظايفي است كه خداوند بر گردنش نهاده است. شما وقتي رجوع مي‌كنيد مي‌بينيد كه به خاطر فقدان آشنايي به وظايف قرآني است كه اين همه مشكلات، بحث طلاق و... اتفاق مي‌افتد. وقتي فاصلۀ ما با قرآن زياد شود، همين مي‌شود كه ما در جامعه گرفتارش هستيم.

در هر صورت ما بعد از نشر اين كتاب، با تماس خيلي از مخاطبان كه تشكر كرده بودند مواجه شديم و از اين‌كه تكليفشان در اين كتاب به راحتي روشن شد.

ويژگي هاي اين كتاب چيست؟

نكته ديگر پرهيز از حاشيه‌پردازي است كه ما نيامديم داستان‌ها و قصه‌هاي آن‌چناني را در رابطه با آيات و روايات مطرح كنيم تا شخص وقتي مي‌خواند بايد پنجاه صفحه بخواند تا بتواند به پيام آيه برسد. سعي شده در اين كتاب به صورت مختصر مباحثي مربوط به وظيفه افراد مطرح شود و آن‌ها در كمترين زمان به مقصود و هدفشان كه فهميدن وظيفه‌شان است دست پيدا كنند.

نكته ديگري كه به عنوان ويژگي اين كتاب مطرح شده، با توجه به اين‌كه ما به كلام نوراني پيامبر اكرم اعتقاد داريم كه فرمودند: من در ميان شما امانتي مي گذارم كه از هم جدا نيستند قرآن و عترت، بر همين اساس ما سعي كرديم آن رواياتي كه به صورت مستقيم ناظر بر پيام آيات است، براي تعيين وظايف خانواده از آن روايات هم استفاده شود و در اين كتاب به صورت مختصر مطرح شود.

ويژگي ديگري كه در رابطه با اين كتاب مطرح كردند بحث ساختاردهي آيات است كه سعي شده است به صورت متناسب و قابل فهم براي همه عموم مفاهيم قرآن ساختاردهي شود و در يك فهرست زيبايي به جامعه عمومي عرضه شود.

نكتۀ پاياني؟

اميدواريم كه خداوند به همه ما توفيق بدهد كه با عمل‌كردن به مفاهيم نوراني قرآن در دنيا و آخرت سعادتمند شويم و با فراهم‌كردن يك زندگي معنوي و نوراني و قرآني جامعه را از بركات خانواده‌هاي قرآني بهرمند كنيم چراكه متشكل از خانواده قرآني است و جامعه‌اي قرآني خواهد شد كه خانواده‌ها به سوي قرآن بروند و به مفاهيم قرآني در زندگي خودشان عمل كنند.
 بایگانی اخبار

اخبار مرکز
مقالات و كتابهاي قرآني
نشست ها و همايش ها
مراكز و شخصيت ها
پايگا ه ها و وبلاگها
بين الملل