صفحه اصلي     درباره ما     نقشه سايت     ارتباط با ما     پژوهشکده در يك نگاه  
دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸

پرسمان هاي قرآني

زن از زبان قرآن
نوشتارى كه پيش رو داريد، با عنوان «پرسمان قرآنى زن از زبان قرآن» در بر دارنده مطالبى در اين زمينه به صورت پرسش و پاسخ است. اين مجموعه از چند فصل تشكيل شده است: در فصل اوّل به راز آفرينش زن ، در فصل دوم به نسبت ميان مرد و زن ، در فصل سوم به ويژگى هاى فردى و اجتماعى زن ، در فصل چهارم به حقوق زنان ، در فصل پنجم به زن در فقه اسلامى ، در فصل ششم به بررسى موضوع حجاب و عفاف زنان ، در فصل هفتم به بحث ازدواج و خانواده ، در فصل هشتم به زنان نمونه و معيارهاى آنان و در فصل نهم به سرنوشت زنان با ايمان در قيامت پرداخته شده است.

خداشناسی در قرآن
«گروه پاسخ به پرسش هاى قرآنى» در «مركز فرهنگ و معارف قرآن» از زير مجموعه هاى دفتر تبليغات اسلامى، يكى از واحدهاى برخاسته از حوزه علميه در سال 1377 با هدف پاسخ گويى به پرسش هاى قرآنى كار خود را آغاز كرد.. حاصل تلاش اين گروه، پاسخ دهى به بيش از شصت هزار پرسش كتبى و ده ها هزار پرسش تلفنى، حضورى، اينترنتى و ...بود. از آن جا كه اين پرسش ها از متن جامعه برخاسته و مى تواند نمايانگر شبهات و پرسش هاى رايج عصر ما باشد، مركز فرهنگ و معارف قرآن تصميم گرفت، تا اين پرسش ها را در مجموعه هاى موضوعى و صنفى مستقل چاپ و منتشر نمايد ؛ . مجموعه اى كه هم اكنون پيش روى شماست، پاسخ به پرسش هايى است كه با عنوان «پرسمان خدا شناسی درقرآن» تدوين شده است.

امر به معروف و نهي از منكر
كتاب پرسمان امر به معروف و نهي از منكر به پرسش هاى شما در قلمرو، مراتب، شرايط و روش هاى اجراى امر به معروف و نهى از منكر پاسخ مى دهد. اين پرسمان از شش فصل تشكيل شده است: فصل اول، تعريف امر به معروف و نهى از منكر؛ فصل دوم، اهميت و وجوب امر به معروف و نهى از منكر؛ فصل سوم، شرايط و آداب امر به معروف و نهى از منكر؛ فصل چهارم، برخى پرسش و پاسخ ها درباره مراحل امر به معروف و نهى از منكر؛ فصل پنجم، آثار امر به معروف و نهى از منكر؛ فصل ششم، پاسخ به پرسش هاى كلى و فرعى.

فلسفه احكام
«گروه پاسخ به پرسش هاى قرآنى» در «مركز فرهنگ و معارف قرآن» از زير مجموعه هاى دفتر تبليغات اسلامى، يكى از واحدهاى برخاسته از حوزه علميه در سال 1377 با هدف پاسخ گويى به پرسش هاى قرآنى كار خود را آغاز كرد.. حاصل تلاش اين گروه، پاسخ دهى به بيش از شصت هزار پرسش كتبى و ده ها هزار پرسش تلفنى، حضورى، اينترنتى و ...بود. از آن جا كه اين پرسش ها از متن جامعه برخاسته و مى تواند نمايانگر شبهات و پرسش هاى رايج عصر ما باشد، مركز فرهنگ و معارف قرآن تصميم گرفت، تا اين پرسش ها را در مجموعه هاى موضوعى و صنفى مستقل چاپ و منتشر نمايد و در دسترس جويندگان حقايق دينى قرار دهد؛ كه آنچه فراروى شماست، يكى از كتاب هاى اين مجموعه است.

پرسمان قرآنى پيامبر اعظم(صلى الله عليه وآله وسلم)
بى شك شناخت پيام آسمانى دين اسلام كه خلاصه آن در قرآن كريم آمده است و آشنايى با پيام آور اين پيام نورانى، يعنى حضرت محمّد مصطفى(صلى الله عليه وآله وسلم) اصلى ترين اقدام براى آشنايى با دين اسلام شمرده مى شود. از اين رو متكلمان، مفسّران، فقيهان و مورخان مسلمان، به اين دو بحث كليدى، يعنى قرآن كريم و پيامبر گرامى(صلى الله عليه وآله وسلم) اهتمام فراوانى داشته اند و هر يك به سهم خود، در اين راه تلاش هايى را مبذول داشته اند. «پرسمان قرآنى پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله وسلم)» تلاش كوچكى در دفاع از مقام معنوى رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) و دفع شبهاتى است كه هر از گاهى چند حتّى در مجامع فكرى و فرهنگى كشور ما نيز رخ مى نمايد.

برايم از قرآن بگو
اين کتاب برگزيده اي از نامه هاي قرآني مرکز فرهنگ و معارف قرآن است که در پاسخ به پرسش هاي کودکان و نوجوانان نوشته شده است. برايم از قرآن بگو، پاسخ مهم ترين پرسش هاي قرآني کودکان و نوجوانان است که با قلمي روان ، اطلاعات مفيدي را در اختيار کودکان خود گذاشته است. کتاب از سوي حجه الاسلام و المسلمين غلامرضا حيدري ابهري بازنويسي شد تا براي گروه هدف به آساني قابل استفاده شود. سياست عمومي بازنويسي به گونه اي است تا اين اثر الگوي مناسبي از پاسخ گويي به پرسش هاي مذهبي اين گروه سني از سوي مربيان و معلمان و مبلغان قرار گيرد.

سر سفره خدا
رسالت حوزه علميه ، پاسخ گويي به پرسش ها و شبهات اعتقادي اقشار مختلف مردم است. در اين راستا مرکز فرهنگ و معارف قرآن بخش پاسخ گويي قرآني را راه اندازي و تاکنون به بيش از 65 هزار پرسش اقشار سني و علمي مردم پاسخ داده است. مجموعه حاضر برگزيده بخشي از پرسش هاي گروه سني کودک و نوجوانان درباره معارف قرآني است که از سوي محققان مرکز فرهنگ به آن ها پاسخ داده شده بود. براي دسترسي آسان گروه بيشتري از نوجوانان، پرسش و پاسخ هاي رسيده پس از بازنويسي از سوي حجه الاسلام و المسلمين محمدعلي محمدي به شکل مکتوب چاپ و بارها تجديد چاپ شد. اينک نسخه ديجيتالي آن براي بهره مندي عموم فارسي زبان در پايگاه اين مرکز قرار مي گيرد.

با بهار دلها
اين کتاب که به شيوه پرسش و پاسخ براي آشنايي نوجوانان با قرآن کريم از سوي مرکز فرهنگ و معارف قرآن تهيه شده است، در حقيقت مجموعه اي برگزيده از پرسش هايي است که از سوي اين گروه سني به گروه پاسخ به پرسش ها و شبهات قرآن اين مرکز رسيده است و محققان مرکز با توجه به شرايط سني و علمي مخاطبان بدان ها پاسخ و براي پرسشگران ارسال داشته است. اين مجموعه از سوي حجه الاسلام و المسلمين محمدعلي محمدي بازنويسي و به قلمي روان و آسان در اختيار نوجوانان قرار گرفته است. نسخه اينترنتي آن نيز در اين پايگاه براي بهره گيري بخش ديگري از نوجوانان فارسي زبان داخل و خارج از کشور قرار داده شده است

پرسمان قرآني نماز
اين مجموعه گزيده اي از 53 هزار پرسش و پاسخ هاي اساسي و عمومي مربوط به نماز است که از سوي اقشار مختلف مردم به گروه پاسخ به پرسش ها و شبهات مرکز فرهنگ و معارف قرآن رسيده و محففان قرآني بر پايه مستندات علمي و معتبر بدان ها پاسخ داده اند. تدوينگر آن حجت الاسلام والمسلمين سعيد شمس کوشيد تا حد امکان با ساختاري منطقي و متقن آن ها را به شکل مجموعه اي قابل عرضه تنظيم و تدوين کند. محققان و پاسخگويان قرآني مرکز نيز به نوبه خود تلاش خود را بر اين مصروف داشتند تا پاسخ ها در حد امکان بر اساس آموزه هاي قرآني مربوط به نماز سامان يابد. اين مجموعه در شش فصل به شيوه زير تنظيم شده است: کليات؛ مقدمات نماز؛ واجبات نماز ؛ مستحبات نماز؛ نمازهاي مستحبي و مباحث متفرقه درباره نماز. .

پرسمان امام حسين (عليه السلام)
پرسمان امام حسين (عليه السلام)مجموعه مقالاتى است در مورد اوصاف قرآنى امام حسين(عليه السلام) و فضايل آن حضرت. در اين كتاب به تحليل واقعه كربلا و شبهات مربوط به عزادارى امام حسين(عليه السلام) پرداخته شده و آنگاه ارايه معارف عميق قرآنى توسط امام حسين(عليه السلام) به تصوير كشيده مى شود. تبيين قيام امام حسين(عليه السلام)، ذكر آيات و رواياتى در شأن فضيلت امام حسين(عليه السلام)، نگاهى روان شناختى و دينى به مراسم عزادارى حسينى و سرانجام تفسير آيه تطهير در شأن امام حسين(عليه السلام) و پاسخ به شبهات درباره امام حسين(عليه السلام) از مهمترين مباحث مطرح شده در اين كتاب است.

پرسمان قرائت قرآن
هشتمین مجلد دايرة المعارف قرآن كريم ، شامل اطلاعات پايه، معتبر و اصيل در باب علوم، معارف و اعلام قرآنى است،این مجلد با مدخل تفسیر آغاز مي شود. در اين مجلد بيش از ده ها مقاله اصلي به گونه اي علمي و شيوا نگارش يافته و در بردارنده مدخل هاي اصلي چون تفسير ؛ تفکر ؛ تقدیس ؛ تقرب ؛ تقلید ؛ تقوی ؛ تقیه ؛ تکاثر ؛ تکبر ؛ تکبیر ؛ تکلیف ؛ تلاوت ؛ تمثیل ؛ تمدن ؛ تناسب آیات مي باشد . نسخه مکتوب آن از سوي بوستان کتاب در 671 صفحه چاپ و منتشر شده است.

پرسمان قرآني نبوت
بى شك شناخت پيام آسمانى دين اسلام كه خلاصه آن در قرآن كريم آمده است و آشنايى با پيام آور اين پيام نورانى، يعنى حضرت محمّد مصطفى(صلى الله عليه وآله وسلم) اصلى ترين اقدام براى آشنايى با دين اسلام شمرده مى شود. از اين رو متكلمان، مفسّران، فقيهان و مورخان مسلمان، به اين دو بحث كليدى، يعنى قرآن كريم و پيامبر گرامى(صلى الله عليه وآله وسلم) اهتمام فراوانى داشته اند و هر يك به سهم خود، در اين راه تلاش هايى را مبذول داشته اند. «پرسمان قرآنى پيامبر اسلام(صلى الله عليه وآله وسلم)» تلاش كوچكى در دفاع از مقام معنوى رسول خدا(صلى الله عليه وآله وسلم) و دفع شبهاتى است كه هر از گاهى چند حتّى در مجامع فكرى و فرهنگى كشور ما نيز رخ مى نمايد.

پرسمان قرآني معاد
معاد، يکي از اصول اعتقادي محکم در شرايع الهي است. قرآن نيز که در رأس کتاب‌هاي آسماني است به شيوه‌اي زيبا و شگفت‌آوري، مساله معاد را از جنبه‌هاي گوناگون به تصوير کشيده است. استخراج، موضوع‌بندي و شرح و تفسير اين آيات، آثار تربيتي و اعتقادي فراواني براي همه – به ويژه جوانان – دارد؛ از اين رو گروه پاسخ به پرسش‌ها و شبهات مرکز با گردآوري و دسته‌بندي پرسش‌هاي واقعي و زنده‌اي که از سوي اقشار مختلف مردم به دست رسيده، اثر حاضر را در پنج فصل در قالب پرسش و پاسخ‌هاي سامان‌دهي کرده است

پرسمان علوم قرآني
علوم قرآني، دانشي است که تسلط بر آن آدمي را در فهم معارف قرآن کمک و ياري فراوان مي‌كند؛ به اين معنا که به منزله پلي است که بدون آن، نمي‌توان به ژرفاي معارف قرآني به سادگي دست يافت. از اين رو از دير باز و از همان آغاز نزول قرآن، پايه‌هاي اساسي اين دانش را قاريان و قرآن شناسان بزرگ، به ويژه اهل بيت (ع) پي افکندند. اما اين دانش را از کجا بايد آغاز کرد و چگونه بدان دست يافت ؟ نوشته حاضر، پاسخي به همين پرسش است تا راه براي نو پويندگان هموار گردد و وسايل راه يابي به پيغام دوست و محتواي بلند قرآن فراهم آيد. .

قرآن پژوهی
پايگاه تخصصي ترجمه قرآن كريم
دائرة المعارف قرآن كريم (9جلد)
فرهنگ قرآن (24جلد)
تفسير راهنما (20 جلد)
فرهنگ موضوعي تفاسير (3 جلد)
دانشنامه موضوعي مقالات قرآنی
دانشنامه موضوعي قرآن
جرعه اي از زلال قرآن
معرفي اجمالي آثار
پرسمان هاي قرآني
درآمدی بر اجتهاد از منظر قرآن
اطلاع رسانی قرآنی
كتابخانه تخصصي قرآن
جديدترين مقالات قرآني
كتب جديد قرآني
پايان نامه هاي قرآني
معرفی نشریات قرآنی
معرفی قرآن پژوهان
پايگاه هاي قرآن پژوهي
نرم افزارهاي قرآني
فصلنامه پژوهش هاي قرآني